• Свет 28.11.2013 10:12

  Можно ли е Јанукович да се предомисли во Вилнус?

  Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска на средба со Европските лидери, неколку дена откако кажа  дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за  стабилизација и за слободна трговија со  ЕУ.

 • Свет 27.11.2013 12:18

  Американски бомбардери над кинеската забранета зона

  Два американски бомбардерa Б-52 се во центарот на ескалацијата во Источното кинеско море. Невооружени, прелетале над новата кинеска зона за противвоздушна одбрана над спорните острови Сенкаку, предизвикувајќи го Пекинг.

 • Свет 26.11.2013 13:02

  Расте тензијата во Украина

  Продолжуваат проевропските,  анти владини демонстрации трет ден по ред.  Илјадници демонстранти се судрија со полицијата, која со солзавец и водни топови ја растерувааше толпата која се обиде да влезе во Владата.

 • Свет 26.11.2013 12:40

  Тајландската влада се соочи со народот

  Илјадници тајландски антивладини демонстранти протестираа против работењето на премиерката Шинаватра, со барање за оставка на Владата. Во главниот град Бангког, тие ги запоседнаа министерствата, а на службениците им поставија ултиматум да ги напуштат зградите.

 • Свет 26.11.2013 11:12

  Услов до Грција: Договор со „тројката“, па претседавање со ЕУ

  Меѓународните доверители ја условија Грција со прифаќање на договорот за санација на кризата пред преземањето на претседавањето на 1-ви јануари наредната година.

 • Свет 26.11.2013 10:39

  САД се закани-Карзаи не попушта

  Американскиот претседател Обама коментирајќи ги критиките за новиот договор за нукеларната програма за Иран изјави дека била донесена вистинската одлука за зачувување на безбедноста на земјата.Според него, доколку договорот се имплементира ќе им обезбеди шанса на Вашингтон и Техеран да ја надмина

 • Свет 25.11.2013 13:38

  Договорот со Иран ја намали цената на нафтата

  Паднаа цените на нафтата на светските берзи по спогодбата за иранската нуклеарна програма со која меѓу другото беше договорено олеснување на санкциите кон Иран во однос извозот на сурофа нафта.

 • Свет 25.11.2013 13:32

  Украина се подалеку од ЕУ?

  И вториот ден протестите низ Украина не минаа без инциденти. Револтираните демонстранти кои протестираат против владиното непотпишување  на Спогодбата за асоцијација со ЕУ, се судрија со полицијата.

 • Свет 25.11.2013 10:18

  Договорот со ЕУ ја ,,подели“ Украина

  Мобилниот телефон на германската канцеларка Aнгела Mеркел не бил прислушкуван само од американските тајни служби, туку и од Русија, Кина, Северна Кореја и од Велика Британија..

 • Свет 22.11.2013 16:41

  Србија се задолжи за милијарда долари

  За да го покрие планираниот буџетски  дефицит во оваа  и во наредната фискална  година  Србија емитуваше евро обврзница во вредност  од   милијарда американски долари .Инвеститорите оствариле принос од 6,125 % ,а рокот на достасување е 5 години,односно 2018-та

Pages