• Свет 14.11.2013 13:10

  Mадрид тоне во ѓубре

  Работниците се гневни  по најавата за откази на илјада лица кои имаат склучен договор со градските власти. Но не се лути само комуналците, реата е неподнослива пред се за мадриѓани.

 • Свет 13.11.2013 13:18

  Венецуела во економска војна против фирмите

  Народното собрание на Венецуела му даде можност на Парламентот да му одобри на Претседателот на државата посебна моќ за донесување закони со декрет.

 • Свет 13.11.2013 13:12

  Преживеаните на Филипините очајно бараат помош

   Во очајна потрага, толпа упадна во владино складиште за ориз во Алангаланг. Среде метежот, врз нив се урнал ѕид убивајќи 8-мина. Војската и полицијата на мостот Сан Хуанико во Лејте успеале со истрели да ја одбијат навалицата од жители кои барале храна.

 • Свет 12.11.2013 11:08

  Македонија вклучена во Јужниот Поток

   Изградбата на гасоводот Јужен Тек во Србија ќе почне на 24 Ноември-договорија на денешната средба во Белград-премиерот Ивица Дачиќ и директорот на руски Газпром Алексеј Милер.

 • Свет 11.11.2013 21:11

  Запрепастувачките последици на тајфунот Хаијан

  Супертајфунот Хаијан иако значително ослабнат со ветрови од 120 километри на час, при ударот на брегот на Виетнам ги зеде и првите жртви.. Најмалку 11 лица загинаа, а повеќе од 600 илјади се евакуирани.. Бесот на Хаијан остави пустош на Филипините..

 • Свет 11.11.2013 20:55

  Сателитот ГОЦЕ не падна на земјата

  Сателитот наречен Гоце , којшто беше лансиран  пред 7 години  со   задача да подготвува мапи од земјината орбита , се распрсна  во  атмосфетата.

 • Свет 08.11.2013 13:23

  Тајфунот Хаијан ги погоди Филипините

  Супертајфунот Хаијан удри на Филипините. Со ветрови од 315 километри на час ова е најсилниот тропски циклон запишан во светската историја.. Зад себе остави пустош, Хаијан  и зеде неколку жртви.. Засега точната бројка не се соопштува, но властите стравуваат дека таа ќе се зголемува..

 • Свет 07.11.2013 13:28

  Престрелка во Детроит - тројца усмртени

  Најмалку 3 лица загинаа, а 10-тина се ранети во два оружени напада во САД. Во првиот, напаѓач отворил оган во фризерски салон во Детроит, убивајќи три лица, а ранувајќи шестмина. Мажот е во бегство, а полицијата трага по него.
 • Свет 07.11.2013 12:31

  Во Грција не стивнува напнатоста

  Не стивнува тензијата во Грција. По вчерашниот генерален штрајк, денеска полициска интевенција во зградата на грчката радио-телевизија ЕРТ.
 • Свет 06.11.2013 10:13

  Грција повторно во штрајкови

  Политехничкиот универзитет во Атина е затворен, откако административните работници излегоа на протести по предлогот на владата да  се намали нивниот број. Мерката е  дел од реформите за штедење кои се услов за добивање на следната транша меѓународна помош..

Pages