• Свет 05.03.2014 15:59

  За Украина се ветуваат пари од секаде

  Поддршката, во период до 2020-та ќе биде координирана преку вложувања во структурни и макроекономски реформи.

 • Свет 05.03.2014 15:21

  Никој не сака војна во Украина

  Москва и Киев согласни за две работи – ситуацијата на Крим е закана за целиот свет и никој не сака војна. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини Западот дека дава лош пример охрабрувајќи ги украинските демонстранти неуставно да ја преземат власта.

 • Свет 05.03.2014 15:20

  Бомбашки напади во Багдад

  Најмалку 12 лица загинале а околу 60-ина се ранети во 9 бомбашки напади во Багдад. Во шест претежно шиитски области на главниот град експлодирале 7 автомобили бомби. За сега никој не ја презел одговорноста за нападот.

 • Свет 05.03.2014 11:51

  На французите што ќе одат на работа со велосипед ќе им се плаќа!

  Проектот е во експериментална фаза, со неколку фирми, чии вработени ќе доаѓаат со велосипед на работа, а за тоа ќе добиваат паричен надомест. Сумата за надомест за  секој поминат километар се уште не е одредена.

 • Свет 05.03.2014 11:17

  Бугарите и Романците ја зголемиле невработеноста во Брисел

  Невработеноста во Брисел забележа зголемување од 0,3 отсто, во споредба со февруари 2013 година, достигнувајќи 20,7 проценти, соопшти Агенцијата за вработување Актирис во белгискиот главен град.

 • Свет 05.03.2014 11:14

  ЕУ замрзна имот на 18 Украинци

  Владите на државите членки на Европската унија постигнаа прелиминарен договор за замрзнување на имотот на 18 Украинци на барање на Киев откако новите украински власти објавија дека од државната каса исчезнале милијарди долари.

 • Свет 05.03.2014 11:00

  Обама го претстави предлог-буџетот за 2015

  Американскиот претседател Барак Обама, во рамки на предлогот на владиниот буџет за фискалната 2015 година, повторно побара даночни олеснувања за сиромашните и семејствата од средна класа.

 • Свет 05.03.2014 10:50

  Украина останува на работ на војна

  Без ниеден истрелан куршум, Украина останува на работ на војна пред денешната средба Русија-НАТО. На маргините на конференцијата за Либан во Париз, државниот секретар на САД Кери и рускиот министер за надворешни работи Лавров ќе разговараат во обид да ги намалат тензиите.

 • Свет 05.03.2014 09:47

  Во Албанија запленети два тони марихуана

  Полицијата во градот Валона, Југозападна Албанија, заплени околу два тони марихуана.
  Уапсени се три лица кои патувале со автомобил, во кој е откриена дрогата.
 • Свет 05.03.2014 09:09

  Продолжуваат антивладините протести во Венецуела

  Во Венецуела нов ден антивладини протести. Демонстрантите фрлаа камења и молотови коктели врз националната гарда која апсеше.

Pages