• Свет 16.02.2014 18:47

  4 лица загинаа во судар на воз и автомобил

  Инцидентот се случил на железнички премин на линијата Заечар-Неготин, каде воз удрил во џип.

  Во несреќата загинале возачот и четворица патници.

 • Свет 16.02.2014 14:58

  Ердоган: Мерки против „паралелната држава“

  Некои полициски службеници, обвинители и судии во државата добиваат наредби од други места. Во наредбите им се кажува да ги искористат сите мерки против Владата и да не се плашат, бидејќи одредени земји стојат зад нив, изјави Ердоган синоќа во Истанбул.

 • Свет 16.02.2014 13:33

  Преживеал 14 месеци во чамец среде Тихи Океан

  Риболовецот Хозе Салвадор Алваренга од Ел Салвадор кој  преживеа 14 месеци во чамец среде Тихиот Океан, ги изненади лекарите со добрата физичка состојба.

 • Свет 16.02.2014 13:08

  Продолжуваат протестите во БиХ

  Граѓански работни групи за секоја област се задолжени да состават барања кои ќе бидат понудени на властите за надминување на кризата во Федерацијата, која е најтешка по војната во 1995 година.

 • Свет 16.02.2014 12:58

  Кери: Kлиматскиte промени - потенцијал за масовно уништување

  Во говорот пред индонезиските студенти, претставници на власта и граѓанското општество во Џакарта, Кери ги спореди оние кои го негирааат постоењето на овој феномен со луѓето кои инсистирале дека Земјата е рамна.

 • Свет 16.02.2014 12:37

  6 милиони луѓе во Бразил немаат вода за пиење

  Од режимот на снабдување со вода се зафатени шест милиони луѓе.

  Во некои делови на градот Иту во сојузната држава Сао Паоло жителите добиваат вода само 13 часа на секои три дена.

 • Свет 15.02.2014 18:50

  Во Сирија 140 илјади загинати досега

  Според про-опозициската организација, која го следи развојот на граѓанската војна во Сирија, меѓу убиените има 71.141 цивили и бунтовници, 8.972 екстремисти и борци поврзани со Ал Каеда, 33.591 загинати од силите на режимот и 2.837 непознати жртви.

 • Свет 15.02.2014 18:41

  Обама: милијарда долари за заштита од климатските промени

  Претседателот на САД ја посети областа Централна долина и се сретна со земјоделците кои го загубија добитокот и чија некогаш плодна земја сега е исушена.

 • Свет 15.02.2014 15:47

  Невреме во светот

  25-мина го загубија животот во 22 држави е прогласена вонредна состојба.

 • Свет 15.02.2014 15:30

  САД и Кина заедно во борбата со штетните климатски промени

  Во заедничка изјава на двете Влади се вели дека постигнале согласност за исполнување на преземените обврски за намалување на емисијата на стаклени гасови, вклучително емисијата на штетени гасови од возилата, подобрување на енергетската ефикаснос

Pages