• Свет 03.03.2014 11:21

  Во Хаг почнува судењето во спорот за геноцид меѓу Хрватска и Србија

  Во Хаг, пред Меѓународниот суд на правдата почна усната расправа во спорот меѓу Хрватска и Србија по тужбата и контратужбата за геноцид. 
   
 • Свет 03.03.2014 10:38

  Новo невреме ќе ја блокира Америка

  Новото Невреме што го зафаќа источниот брег на САД, ќе предизвика нови проблеми во овој дел од Америка.
   
  Сите државни служби на подрачјето на Вашингтон денеска се затворени поради најави за нова снежна бура, што ќе го погоди источниот брег на САД.
   
 • Свет 03.03.2014 10:17

  Тензично во Крим

  Додека светските сили се обидуваат да ја смират тензијата, руските сили се групираат на Крим. Медиумите јавуваат дека телефонските линии се во прекин, а украинските сили преминуваат на страната на локалната власт и положуваат заклетва.

 • Свет 03.03.2014 08:47

  ОБСЕ со мисија во Украина

  Германската влада вели дека претседателот на Русија, Владимир Путин го прифатил предлогот на канцеларката Ангела Меркел за основање мисија за откривање податоци која што би ја водела ОБСЕ, со цел да се почне политички дијалог.

 • Свет 02.03.2014 20:03

  Кулминација на напнатоста во Украина

  Кулминација на напнатоста во Украина. Прогласена е општа воена мобилизација како одговор на воените трупи што Русија ги испрати во земјата. Новоизбраниот премиер Јацењук ја обвини Русија за објавување војна.

 • Свет 02.03.2014 11:49

  Европската престолнина запоседната од бездомници

  Економската криза, невработеноста, слабостите во системот за социјална заштита драстилно го зголеми бројот на бездомниците во Белгија. Според последниот национален извештај  55.000 луѓе се на улица. За споредба пред десетина години биле 17 000.

 • Свет 01.03.2014 20:51

  Русија одобри испраќање војска во Украина

  Горниот дом на руската Дума го одобри барањето на претседателот Путин за испраќање руска војска во Украина. Ќе биде употребена „до нормализацијата на политичката ситуација во земјата“, за заштита на руското население и на персоналот на Црноморската флота.

 • Свет 01.03.2014 17:28

  Путин презема чекори за испраќање војска на Крим

  Путин побара дозвола од долниот дом на парламентот за ангажирање руска војска на Крим. 6 илјади руски војници веќе се распоредени на полуостровот, обвинува Киев. Новите кримски власти распишаа референдум за неговиот статус на 30 март.

 • Свет 01.03.2014 10:53

  Кисинџер: Време е НАТО да продолжи со проширувањето

  Американскиот Стејт Департмент треба да работи со останатите сојузници да сфатат колку е важно да продолжи проширувањето на НАТО.

 • Свет 01.03.2014 10:27

  Европа да посредува за мирно разрешување на ситуацијата во Украина

   Шефот на германската дипломатија од Вашингтон упати порака, Америка да остави на ЕУ да посредува во Украина, а американските дипломати да преземат водечка посредничка улога на Блискиот Исток.

Pages