• Свет 12.12.2013 14:23

  Јанукович и ветил на Ештон потпишување на доготовот

  Илјадници демонстранти и натаму се на Плоштадот на независноста во Киев, цврсто решени да издржат додека не се исполни барањето за потпишување на договорот за асоцијација со Европската унија. По изминатата бурна ноќ, изутрината состојбата е релативно мирна.

 • Свет 12.12.2013 13:03

  Продолжуваат протестите во Тајланд

  Антивладините демонстранти во Тајланд ја исклучија електричната енергија во кабинетот на премиерката Шинаватра.

 • Свет 12.12.2013 11:52

  Јанукович: Опозицијата да не поставува ултиматуми

  Околу 5 000 лица и натаму се на плоштадот Независност во центарот на Киев, црвсто решени да останат колку и да треба. Во моментот нема нарушувања на јавниот ред, и состојбата е релативно мирна.

 • Свет 12.12.2013 09:50

  Намалување на воениот буџет на САД

  Додека американскиот Конгрес ја почна расправата за буџетот за 2014-та година, воениот врв на Соединетите Американски Држави предупредува на последиците од мерките за штедење.

 • Свет 12.12.2013 09:48

  Книжарница Крамер и Крамер

  Сенатори, конгресмени, персоналот од Белата куќа се клиентите во една од најстарите книжарници во Вашингтон, Крамер и Крамер.

 • Свет 11.12.2013 15:45

  Новини во сексуалното образование во ЕУ

  Во извештајот се бара задолжително сексуално образование за сите деца од нивната прва година.Таму е запишано дека децата од најрана возраст ќе учат за уживање и задоволство кога го допираат сопственото тело,  за семејните односи како и правото да се истражуваа

 • Свет 11.12.2013 14:40

  Се урна покрив на банка во Москва

  Во Москва се урна покривот на зградата на „Руската индустриска банка“. Затрупани се десетици луѓе, веќе е јасно дека има многу загинати.

  Во потрагата по преживеаните се ангажирани над 10 спасувачки екипи.

 • Свет 11.12.2013 14:28

  Големо снежно невреме во САД

  Големото снежно невреме што го зафати источниот брег на САД ги затвори владините установи во Вашингтон и училиштата во повеќе градови. Иако не беше силно, како што се очекуваше, голем број летови беа откажани или одложени.

 • Свет 11.12.2013 13:29

  По ноќните судири демонстрантите пак на плоштадот во Киев

  Украинските антивладини демонстранти и денеска и пркосат на полицијата во камповите во Киев.

 • Свет 11.12.2013 11:18

  Хаотично во Аргентина

  Продолжуваат протестите во Киев. Рано изутрината десетици илјади луѓе се собраа на плоштадот на независноста, наспроти претходниот обид на полицијата која во протестниот камп се обиде  да ги демонтира  шаторите  и да ги растера демонстрантите.

Pages