• Свет 10.12.2013 16:21

  Се крати буџетот на ФБИ

  Доколку Конгресот не го одобри буџетот на ФБИ од 8,3 милијарди долари и го намали за  700 илјади милиони, агентите предупредуваат дека нема да можат да ги штитат граѓаните од тероризам и криминал.

 • Свет 10.12.2013 15:42

  Светот се збогува со Нелсон Мандела

  На Меѓународниот ден на човековите права  светот се збогува со Нелсон Мандела, најголемиот поддржувач и борец за еднаквост меѓу луѓето. Комеморацијата се одржува  на стадионот  ,,Совето“ во Јоханесбург.  Над сто државници од целиот свет му оддаваат последна  почит на големиот човек.

 • Свет 10.12.2013 15:30

  Фијаско на Аврамопулос – пред Јужна Африка, навратил во Дубаи

  Јужна Африка виа Дубаи – пред  да отиде на погребот на Нелсон Мaндела во Јоханесбург, грчкиот  министер за одбрана Димитрис Аврамопулос,  без никаква програма, преноќил во Дубаи, информираат дел од грчките портали.

 • Свет 10.12.2013 12:24

  Не престануваат насилните демонстрации во Украина

  Во Украина интервентните единици и антивладините демонстранти цела ноќ се судираа на завеаните улици во престолнината Киев. Засега нема информации за повредени, со оглед на тоа што синоќешните инциденти биле помалку насилни од минатонеделните кога полицијата предизвика гнев кај граѓаните.

 • Свет 10.12.2013 11:57

  Хрватите се раздолжуваат кон банките

  Хрватите  и компаниите  се повеќе се раздолжуваат кон банките, а помалку земаат нови кредити.

 • Свет 09.12.2013 20:57

  Снежно невреме во САД

  Поради големото снежно невреме што ги погоди јужните и централните делови на земјата попречен е авиосообраќајот на голем број аеродроми, меѓу кои и во Вашингтон. Откажани се повеќе од 2 илјади летови.

 • Свет 09.12.2013 20:43

  Намален буџетот на ФБИ

  Буџетот на американското Федерално Биро за истраги во 2014-та година ќе биде скратено за 700 илјади милиони долари. ФБИ се соочува со намален буџет од март , а дополнителното намалување на финансиите ќе предизвика отпуштање на околу 3500 агенти од работа.
 • Свет 09.12.2013 18:54

  Шинаватра најави предвремени избори во Тајланд

  Премиерката на Тајланд Инглак Шинаватра најави распуштање на Парламентот и одржување предвремени парламентарни избори, но и натаму не успева да ги смири политичката криза и протестите на опозицијата.

 • Свет 06.12.2013 15:20

  Србија ја тресе „Гром“

  Утринава, со координирана акција на целата територија на Србија над 1000 припадници на полицијата и на безбедоносните служби, ја започнаа операцијата Гром.Целта на акцијата е разбивање на организираниот криминал, на илегалната трговија со наркотици и на финас
 • Свет 06.12.2013 13:27

  Силно невреме во Европа

  Во силното невреме што ги погоди Велика Британија, Германија, Полска, Австрија и скандинавските земји загинаа 9 лица. Сообраќајот беше во целосен хаос во речиси целиот дел од западна Европа, а освен авиосообраќајот, запрени беа и возовите и траектите.

Pages