• Свет 02.12.2013 12:30

  Продолжуваат протестите во Киев

  По синоќешниот масовен проевропски протест во Киев, во текот на којшто се случија неколку судири со полицијата, повредени беа повеќе од 100 лица, вклучувајќи и полицајци и новинари. Изутрината сликата во главниот украински град е помирна.

 • Свет 02.12.2013 11:55

  Во Исланд за секое семејство 24.000 евра

  Исланд беше една од земјите најтешко погодени од економската криза. Oткако успешно се извлече и му кажа „не“ на членството во Eвропската унија, сега наместо банките ќе ги финансира жителите.

 • Свет 02.12.2013 10:56

  Крвави пресметки во Украина

  Демонстрантите во Киев најавуваат продолжување на протестите се додека не изнудат оставка на претседателот Јанукович кој нема намера да го потпише договорот со ЕУ.

 • Свет 30.11.2013 14:32

  Хеликоптер се урна во Глазгов

  Најмалку три лица загинаа во синоќешната несреќа кога полициски хеликоптер се урна врз покривот на популарно кафуле во Глазгов, во кое во моментот имало околу 120 лица.
 • Свет 30.11.2013 11:21

  Црн петок во Америка

  Редици народ чекаат неколку часа пред отворањето на најелитниот шопинг центар во Вашингтон, „Мејсис“. По отворањето на вратите, вистинско стампедо. Сите се борат да доjдат до бесплатните подароци или до колички за купување.

 • Свет 28.11.2013 20:37
 • Свет 28.11.2013 15:43

  Прошетка низ Белата куќа

  Американците ќе можат да ја посетат Белата куќа за празникот на благодарноста. По неколкумесечна затвореност за посетители , Белата куќа повторно се отвара за јавноста.

 • Свет 28.11.2013 10:12

  Можно ли е Јанукович да се предомисли во Вилнус?

  Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска на средба со Европските лидери, неколку дена откако кажа  дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за  стабилизација и за слободна трговија со  ЕУ.

 • Свет 27.11.2013 12:18

  Американски бомбардери над кинеската забранета зона

  Два американски бомбардерa Б-52 се во центарот на ескалацијата во Источното кинеско море. Невооружени, прелетале над новата кинеска зона за противвоздушна одбрана над спорните острови Сенкаку, предизвикувајќи го Пекинг.

 • Свет 26.11.2013 13:02

  Расте тензијата во Украина

  Продолжуваат проевропските,  анти владини демонстрации трет ден по ред.  Илјадници демонстранти се судрија со полицијата, која со солзавец и водни топови ја растерувааше толпата која се обиде да влезе во Владата.

Pages