• Свет 20.11.2013 15:03

  Златни прачки пронајдени на аеродром во Индија

  24 златни прачки во вредност од 1,1 милиони долари се откриени во тоалет на комерцијален авион во источна Индија.

  Златото го пронашла службата за чистење, во две торби на аеродромот во Калкута, кажуваат официјалните власти.

 • Свет 20.11.2013 11:49

  Се урна трговски центар во изградбаво Јужна Африка

  Неправилностите при изградбата на трговски центар во Јужна Африка предизвика смрт на две лица , а затрупа 40-тмина. Триесет лица се хоспитализирани во градската болница во Дурбан и се во критична состојба.

 • Свет 20.11.2013 09:39

  Хаос во Либан

  Во две експлозии чијашто цел била иранската амбасада  во либанската престолнина  Бејрут  денеска загинаа  најмалку 32 лица, 146 се ранети ,а мегу загинатите  е  и  аташето  за култура на иранската амбасада .

 • Свет 20.11.2013 09:31

  Сардинија под вода – 17 луѓе се удавија

   Циклонот Клеопатра ја погоди Сардинија.

 • Свет 19.11.2013 11:51

  Циклонот Клеопатра-смртоносен на Сардинија

  Најмалку 17 лица настрадаа во поплавите што ноќеска го зафатија средоземниот остров Сардинија, предизвикани од циклонот Клеопатра. Реките ги пробија бреговите, носејќи пред себе автомобили, поплавувајќи ги домовите.

 • Свет 19.11.2013 09:29

  Торнада од синока беснеат во Сад

  Серија торнада зафатија  најмалку  10 сојузни американски  држави, поради што  властите   прогласија високо ниво на опасност.

 • Свет 18.11.2013 14:06

  Пронајдени телата на сите загинати

  Грешка на пилотот и техничка грешка е најверојатно причината за падот на авионот Боинг 737 во Казањ, кога загинаа сите 44 патници и 6 членови на екипажот. Авионот полетал од московскиот аеродромот во Домодедово и експлодирал при вториот обид да слета на аеродромот во Казањ.

 • Свет 18.11.2013 12:10

  Регионален шеф на руската безбедносна служба ФСБ загина кај Казан

  Покрај синот на престедателот на Tатарстан, во авионската несреќа кај Казан, загина и регионалниот шеф на руската безбедносна служба ФСБ. Симптоматично е што авионот во воздух се претворил во огнена топка пред да ја допре пистата.

 • Свет 17.11.2013 20:07

  Кој да и се спротивстави на неаполската мафија?

  Неаполци посилни од дождот, но не и од неаполската мафија. Десетици илјади излегоа на улиците во италијанскиот град  за да стават крај на ,, неаполска Камора“ која со децении депонирала тони токсичен отпад меѓу Рим и Неапол.

 • Свет 15.11.2013 16:18

  Секавање за загинатите војници на ЈНА во Вуковар

  Измина уште една година, 22 по ред , откако  во последната балканска војна во минатиот век, за време на крвавата  дезинтеграција  на  сојузната  југословенска држава ,   не по своја вина  животите  ги загубија  млади момчиња од Македонија,  војници на поранешна ЈНА.  По тој повод    Здружението 

Pages