• Свет 15.11.2013 11:20

  Венизелос: Проширувањето не е приоритет на грчкото претседателство со ЕУ

  Проширувањето и Западен Балкан, кои беа Солунската агенда, не се приоритет на претседателството, во смисла дека настаните се движат, изјави грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.
 • Свет 15.11.2013 11:15

  „Обамакеар“ одложена за една година

  По бурните реакции од американските граѓани Претседателот Барак Обама објави дека неговата здравствена реформа попозната како Обамакеир ќе биде одложена за една година.

 • Свет 14.11.2013 16:15

  Малта ке продава пасоши и државјанства на странци

  Малетешкиот парламнет одлучи  да продава   малтешко државјанство за 650 илјади евра на трети земји . Според планот на премиерот Џозеф  Маскат  на оваа островска земја  за кратко време   ке се зголеми буџетот   и тоа за 30 милиони евра.

 • Свет 14.11.2013 15:57

  Филипинците се борат за живот

  Филипинците ја продолжуваат борбата со животот.  Соочени со судбината и последиците од разорниот тајфун, илјадници преживеани чекаат на аеродромот Таклобан тронка надеж за подобро утре. Болни, стари, млади, неподвижни. Сите со една цел, да ги најдат своите најблиски и да добијат засолниште.

 • Свет 14.11.2013 13:18

  650 илјади евра за малтешко државјанство

  Малта планира да продава државјанства.. Оние што имаат 650 илјади евра, а не се осудувани можат да аплицираат за малтешко жителство..

 • Свет 14.11.2013 13:10

  Mадрид тоне во ѓубре

  Работниците се гневни  по најавата за откази на илјада лица кои имаат склучен договор со градските власти. Но не се лути само комуналците, реата е неподнослива пред се за мадриѓани.

 • Свет 13.11.2013 13:18

  Венецуела во економска војна против фирмите

  Народното собрание на Венецуела му даде можност на Парламентот да му одобри на Претседателот на државата посебна моќ за донесување закони со декрет.

 • Свет 13.11.2013 13:12

  Преживеаните на Филипините очајно бараат помош

   Во очајна потрага, толпа упадна во владино складиште за ориз во Алангаланг. Среде метежот, врз нив се урнал ѕид убивајќи 8-мина. Војската и полицијата на мостот Сан Хуанико во Лејте успеале со истрели да ја одбијат навалицата од жители кои барале храна.

 • Свет 12.11.2013 11:08

  Македонија вклучена во Јужниот Поток

   Изградбата на гасоводот Јужен Тек во Србија ќе почне на 24 Ноември-договорија на денешната средба во Белград-премиерот Ивица Дачиќ и директорот на руски Газпром Алексеј Милер.

 • Свет 11.11.2013 21:11

  Запрепастувачките последици на тајфунот Хаијан

  Супертајфунот Хаијан иако значително ослабнат со ветрови од 120 километри на час, при ударот на брегот на Виетнам ги зеде и првите жртви.. Најмалку 11 лица загинаа, а повеќе од 600 илјади се евакуирани.. Бесот на Хаијан остави пустош на Филипините..

Pages