• Свет 21.01.2014 10:52

  САД и понудија помош на Русија

  САД се подготвени да и дадат целосна подршка и помош на Русија во одржувањето на безбедноста за време на Олимписките игри во Сочи, соопшти Пентагон. 
   
 • Свет 21.01.2014 10:15

  Расте невработеноста во светот

  Минатата година над 200 милиони луѓе не успеале да најдат работа, се вели во анализата на Меѓународната организација на трудот со седиште во Женева.

 • Свет 21.01.2014 09:56

  Продолжуваат немирите во Киев

   
  Продолжуваат антивладините протести и немири во Киев. Илјадници демонстранти и ноќеска палеа низ главниот град на Украина.  
   
 • Свет 20.01.2014 19:40

  Македонски за граѓаните, не за јазикот

  Оценката дека Македонија треба да ги почне преговорите  со ЕУ без понатамошно одлагање останува непроменета – изјави  известувачот за Р.Македонија во ЕП Ричард Ховит, - по забелешката дека за време на  грчкото претседателствување  со Европскиот совет, тој го см

 • Свет 20.01.2014 17:39

  Немири во Украина

  Во  главниот украински град Киев  се  уште е многу напната  состојбата  по синокешните масовни протести    ,  каде  што    дојде  до  судир мегу полицијата и демострантите, Медиумите јавија дека . повеке десетици  се ранети од двете страни    .

 • Свет 20.01.2014 15:09

  Закани за тероризам во Сочи

  Три недели пред  Олимписките игри во Сочи, чеченските исламисти  преку видео снимка на Јутјуб се заканија со  терористички напади за време на Олимпијадата. „ Подготвивме подарок  за сите туристи и натпреварувачи кои ќе дојдат во Сочи.

 • Свет 20.01.2014 14:52

  ЕУ испраќа мировници во Централноафриканската Република

  Министрите за надворешни работи на Европската унија  денеска во Брисел се договорија да испратат европски мировници во Централноафриканската Република (ЦАР).

 • Свет 20.01.2014 14:24

  ЕУ испраќа мировници во Централноафриканската Република

  Министрите за надворешни работи на Европската унија  денеска во Брисел се договорија да испратат европски мировници во Централноафриканската Република (ЦАР).

 • Свет 20.01.2014 12:52
 • Свет 20.01.2014 12:40

Pages