• Свет 08.06.2017 14:51

  Заливска криза: Турција испраќа војска во Катар

  Турскиот Парламент усвои закон со кој се овозможува распоредување на војници во турска база во Катар. Законот е усвоен во обид да се поддржи Катар сред блокада во која се наоѓа.

 • Свет 08.06.2017 13:49

  Бројот на настрадани во терористичките напади во Техеран се искачи на 16

  Бројот на загинати во двата терористички напади во Техеран, во зградата на Парламентот и кај мавзолејот на Ајатолахот Хомеини се искачи на 16 лица. Меѓу загинатите се и три жени, додека десетици се повредени.

 • Свет 08.06.2017 13:10

  Хан: Формирање царинска унија на „Берлин процесот“ во Трст

  Планот на Берлин за Западен Балкан, агендата „Берлин плус“, не е замена за членство во Европската унија, туку само показател за силната посветеност на земјите членки, а особено на Германија, за натамошните инвестиции и ангажмани во регионот, изјави денеска во Белград, еврокомесарот за соседска по

 • Свет 08.06.2017 12:24

  Северна Кореја: Ново тестирање на ракета со мал дострел

  Северна Кореја изврши нови ракетни тестирања. Војската на Јужна Кореја соопшти дека биле истрелани неколку балистички ракети од источното крајбрежје на земјата, во близина на градот Вонсан.

  Се претпоставува дека станува збор за противбродски крилати ракети со мал дострел.

 • Свет 08.06.2017 11:48

  Макрон повика на дијалог за надминување на катарската криза

  Кувајтскиот Емир, Шеик Ас Сабах, си замина од главниот град на Катар, откако таму за катарската криза разговараше со нејзиниот лидер Ал Тани. Лидерот на Кувајт во Доха пристигна од ОАЕ, каде што разговарал со локалните лидери.

 • Свет 08.06.2017 11:18

  Поранешниот директор на ФБИ на „жешко столче“

  Поранешниот директор на Федералното истражно биро, Џејмс Коми, кој пред еден месец беше сменет од функцијата од страна на претседателот Трамп утре ќе сведочи пред Комитетот за разузнавање на Сенатот, кој го истражува руското мешање во изборите во САД.

 • Свет 08.06.2017 11:06

  Мјанмар: Пронајдени се тела на жртви во авионската несреќа

  Претставници на вооружените сили во Мјанмар соопштија дека тела на жртви од авионската несреќа во Мјанмар биле пронајдени во Андаманското море.

  Најдени се телата на двајца возрасни и едно дете, како и спасувачки елеци, багаж и делови од авионот.

 • Свет 08.06.2017 10:30

  Британците гласаат за новиот парламентарен состав

  Предвремените парламентарни избори во Британија треба да решат кој ќе ја води земјата низ преговорите за Брегзит и дали ќе се одржи уште еден референдум во Шкотска за независност од Обединетото кралство.

 • Свет 07.06.2017 17:21

  Кристофер Вреј- нов директор на ФБИ

  Американскиот претседател Доналд Трамп го номинираше Кристофер Вреј за нов директор на Федералното Биро за истраги. Според Трамп, Вреј има беспрекорни акредитации за местото директор на ФБИ.

 • Свет 07.06.2017 17:02

  Мјанмар: Исчезна воен авион со 116 луѓе

  Авион на војската на Мјанмар со 116 патници и членови на екипажот исчезнал од радарите, а агенциите јавуваат дека биле пронајдени делови од леталото во море.

  Се верува дека во авионот се наоѓаат членови на семејства на војници кои се наоѓаат во крајбрежни бази.

Pages