• Свет 06.12.2013 13:27

  Силно невреме во Европа

  Во силното невреме што ги погоди Велика Британија, Германија, Полска, Австрија и скандинавските земји загинаа 9 лица. Сообраќајот беше во целосен хаос во речиси целиот дел од западна Европа, а освен авиосообраќајот, запрени беа и возовите и траектите.

 • Свет 06.12.2013 09:46

  Подготовки за Божиќ

  Во главниот град на Соединетите американски држави се чувствува Божиќната атмосфера. Градот е украсен со Новогодишни украси, а пред Конгресот е поставено Божиќното дрвце.

 • Свет 05.12.2013 23:23

  Светот тагува по Мандела

   Јужноафриканците со солзи, свеќи и молитва го испраќаат својот сакан Мадиба. Но не му се лутат што ги напушти. Направи многу за нив, за земјата и за целиот свет, се бореше за нив до последно.

 • Свет 05.12.2013 14:46

  Њујорк се подготвува за Божик

  Синоќа блесна божикната елка пред Рокефелер Центарот во Њујорк. Омилениот настан број еден за жителите на „Големото Јаболко“ мина во незаборавно лајт-шоу кога беше подигната елката висока 50-на метри.  45 илјади светилки беа поврзани со кабел долг девет километри.

 • Свет 05.12.2013 14:42

  Украинците ќе се борат до крај

  Украинците не се откажуваат од европските аспирации. Со блокади на Парламентот, упорни во намерата да изнудат промена на власта.  15-ти ден улиците на Киев се преполни.

 • Свет 05.12.2013 14:33

  Терористички напад во Јемен 15 војници загинати

  Терористички напад во Јемен 15 војници загинати

 • Свет 04.12.2013 12:51

  Две недели не запираат протестите во Украина

  И по две недели, продолжуваат антивладините, проевропски протести во Украина. Изутрината неколку стотици демонстранти повторно се обидоа да ја блокираат Владата. Силите на безбедноста ги спречија со брза интервенција.

 • Свет 04.12.2013 12:08

  Радијацијата во Фукушима на највисоко ниво досега

  Во јапонската нуклеарна централа „Фукушима-1“  концентрацијата на радиоактивни материи во подземните води денеска достигнала највисоко ниво од хаваријата во март 2011 година. Можна причина за тоа е оштетување на пумпите.
 • Свет 03.12.2013 16:12

  Карамбол од 100 возила во Белгија

  Поради густа магла дури три верижни судари во Белгија – се судриле 100 автомобили и камиони, две лица загинаа, а 54 се повредени. На местото на несреќата вработени во итната помош се обидуваат да ги ослободат повредените патници, но маглата го отежнува спасувањето со хеликоптер.

 • Свет 02.12.2013 14:25

  Втор круг локални избори на Косово

  На вториот круг на локалните избори на Косово, најмногу градоначалници во албанските општини ќе имаат владеачката Демократска партијата на Хашим Тачи и опозицискиот Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа.

Pages