• Свет 13.12.2013 11:11

  Егзекутиран тетинот на севернокорејскиот лидер

  Џанг Сонг Тек- 67 годишниот тетин и политички ментор на комунистичкиот севернокорејски лидер Ким Јонг-Ун, кој се сметаше за сива еминенција и втор човек според моќта во Северна Кореја, е погубен откако специјалниот воен суд утврдил дека е виновен за предавство и го осудил на смрт.

 • Свет 13.12.2013 11:00

  Анонимна дојава за поставена бомба во албанската Влада

  Албанската полиција претпладнево ги евакуираше вработените и присутните во заградата на Владата на Албанија, поради добиена анонимна закана за поставена бомба во објектот.
   
 • Свет 12.12.2013 22:04

  Украина и ЕУ се договорија?!

  Украина и ЕУ се договорија да подготват план за применување наспогодбата за трговија и асоцијација, изјави еврокомесарот Штефан Фуле. Преговорите ќе се водат без учество на Русија, додаде тој.

 • Свет 12.12.2013 16:28

  Мадрид не дозволува отцепување на Каталонија

  По најавата за одржување  референдум за независност на Каталонија на 9-ти ноември наредната година, од шпанската влада пристигна експресна реакција.

 • Свет 12.12.2013 14:23

  Јанукович и ветил на Ештон потпишување на доготовот

  Илјадници демонстранти и натаму се на Плоштадот на независноста во Киев, цврсто решени да издржат додека не се исполни барањето за потпишување на договорот за асоцијација со Европската унија. По изминатата бурна ноќ, изутрината состојбата е релативно мирна.

 • Свет 12.12.2013 13:03

  Продолжуваат протестите во Тајланд

  Антивладините демонстранти во Тајланд ја исклучија електричната енергија во кабинетот на премиерката Шинаватра.

 • Свет 12.12.2013 11:52

  Јанукович: Опозицијата да не поставува ултиматуми

  Околу 5 000 лица и натаму се на плоштадот Независност во центарот на Киев, црвсто решени да останат колку и да треба. Во моментот нема нарушувања на јавниот ред, и состојбата е релативно мирна.

 • Свет 12.12.2013 09:50

  Намалување на воениот буџет на САД

  Додека американскиот Конгрес ја почна расправата за буџетот за 2014-та година, воениот врв на Соединетите Американски Држави предупредува на последиците од мерките за штедење.

 • Свет 12.12.2013 09:48

  Книжарница Крамер и Крамер

  Сенатори, конгресмени, персоналот од Белата куќа се клиентите во една од најстарите книжарници во Вашингтон, Крамер и Крамер.

 • Свет 11.12.2013 15:45

  Новини во сексуалното образование во ЕУ

  Во извештајот се бара задолжително сексуално образование за сите деца од нивната прва година.Таму е запишано дека децата од најрана возраст ќе учат за уживање и задоволство кога го допираат сопственото тело,  за семејните односи како и правото да се истражуваа

Pages