• Свет 26.01.2018 16:01

  Ердоган: Операцијата може да се прошири до Ирак

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека Анкара може да ја прошири воената операција во северозападниот дел на Сирија и до границата со Ирак.

 • Свет 26.01.2018 15:29

  Трамп во Давос: САД се отворени за бизнис

  Говорот на Доналд Трамп, кој како прв американски претседател по 18 години учествува на Светскиот економски форум во Давос, е најатрактивниот настан на собирот на глобалната елита.

 • Свет 26.01.2018 13:59

  Австралија: Демонстрации против државниот празник

  Околу 25 илјади луѓе излегоа на протест во Мелбурн против одбележувањето на државниот празник кога првата флота и бели доселеници во 1788-та година пристигнале во сиднејскиот залив.

  Причина за револтот е што Австралијците празникот го доживуваат како почеток на прогон и угнетување.

 • Свет 26.01.2018 13:02

  Германија: Разговори за формирање нова Влада

  Четири месеци по парламентарните избори, конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц почнаа официјални разговори за формирање на коалициска влада.

 • Свет 26.01.2018 12:42

  Трамп: Ќе покажам што е Америка

  Говорот на Доналд Трамп кој како прв американски претседател по 18 години учествува на Светскиот економски форум во Давос е најатрактивниот настан на собирот на глобалната елита.

 • Свет 26.01.2018 11:06

  Јужна Кореја: Жртви и повредени во пожар во болница

  Четириесетина луѓе загинаа, а речиси 80 се повредени во пожар во болница во Јужна Кореја. Пожарот избувнал во сала за итни случаи на првиот кат од главната зграда на болницата.

 • Свет 26.01.2018 10:39

  Сорос против „Фејсбук“ и „Гугл“

  Милијардерот и финансиер Џорџ Сорос тврди дека „Фејсбук“ и „Гугл“ се опасни за демократијата на глобално ниво бидејќи ја попречувале иновацијата и влијаеле негативно врз оформувањето на ставовите и интересите кај луѓето. 

 • Свет 26.01.2018 10:18

  Палестинците ги отфрлаат заканите од Трамп

  Палестинските лидери ги отфрлија заканите од американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на помошта доколку не прифатат преговори со Израел. Возвратија дека политиката нема да влијае врз народот, а прашањето за Ерусалим и натаму ќе биде клучно за регионалниот мир.

 • Свет 25.01.2018 15:49

  Тешка железничка несреќа во Милано

  Трoјца загинати, десетина потешко и уште 110 полесно повредени– ова е билансот по железничка несреќа во Милано. Возот којшто се движел на релација Кремона - Гарибалди, излетал од шините, при што се превртеле два вагона.

 • Свет 25.01.2018 15:17

  Боздаг: САД ризикуваат конфликт со Турција

  САД треба да престанат да ги поддржуваат терористите, доколку сакаат да избегнат евентуална конфронтација со Турција во Сирија, предупреди турскиот вицепремиер Бекир Боздаг.

Pages