• Свет 06.09.2018 14:12

  Сослушување на првите луѓе на Фејсбук и Твитер во Сенатот

  Претставници на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер сведочеа пред Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, за злупотребата на овие мрежи од странските разузнавачки служби што влијае врз американската политика.

 • Свет 06.09.2018 13:13

  Подем на ултрадесничарите по случувањата во Кемниц

  Премиерот на германската покраина Саксонија Михаел Кречмер тврди дека биле преувеличени извештаите за насилствата во антимигрантските протести во Кемниц.

 • Свет 06.09.2018 13:06

  По земјотресот, лизгање земјиште во Хокаидо

  Земјотрес со јачина од од 6,7 степени по Рихтер го погоди јапонскиот остров Хокаидо. Загинаа десетина луѓе. Има и повредени и исчезнати. Сеизмолозите наведуваат дека потресот бил на длабочина од околу 40 километри, по што предизвикал лизгање земјиште, во кое биле повредени многу луѓе.

 • Свет 06.09.2018 11:06

  Зехофер: Mиграциjaта е коренот на сите проблеми

  За германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер, миграцијата е коренот на сите проблеми. Изјави дека ги разбира луѓето што демонстрираат во Кемниц по убиството на 35-годишен маж.

 • Свет 06.09.2018 10:53

  Нов меѓукорејски состанок од 18-ти до 20-ти септември

  Третиот самит на лидерите на двете Кореи Ким Јонг-ун и Мун Џае-ин е закажан во Пјонгјанг од 18-ти до 20-ти септември. 

  Тема на разговорите повторно нуклеарното разоружување, вклучувајќи и практични мерки за процесот на денуклеаризација на Полуостровот.

 • Свет 06.09.2018 10:34

  Силен земјотрес во Јапонија

  Еден загина и 48 се повредени во силен земјотрес што ја погоди Јапонија. Потресот од 6,7 Рихтери имал епицентар во округот Ибури на длабочина од 37 километри на остоворот Хокаидо.

 • Свет 05.09.2018 15:50

  Примирје во Триполи

  Ривалските банди коишто се бореа во либиската престолнина Триполи договорија прекин на огнот. Спогодбата овозможува поширока рамка за разговорите коишто треба да ги разрешат проблемите меѓу противничките страни.

 • Свет 05.09.2018 15:49

  Каталонија: Тора повторно ја почна кампањата за референдум

  Каталонскиот лидер Ким Тора повторно ја почна кампањата за отцепување на Каталонија од Шпанија, истовремено отфрлајќи ја понудата на шпанската влада за референдум за поголема автономија.

 • Свет 30.07.2018 15:09

  Макрон подготвува паневропско политичко движење

  Според германски „Велт ам Зонтаг“, францускиот претседател Емануел Макрон планира да формира Либерал- демократска пратеничка група во Европскиот парламент по изборите во 2019-та година.

 • Свет 30.07.2018 13:56

  Пречки во преговорите меѓу ЕУ и САД

  Преговорите за нула царини меѓу Европската унија и САД наидоа на пречка уште на првиот ден. ЕУ одбива да нема царини за земјоделските производи од САД.

Pages