• Економија 12.02.2018 14:21

  Расте бројот на туристи

  За 16,6 отсто пораснал бројот на туристи лани, во однос на 2016-та година. Бројот на ноќевања се зголемил за 12,8 отсто.

  Според податоците на Државниот завод за статистика, домашните туристи биле побројни за 19 отсто, а странските за 24,7 проценти.

 • Економија 12.02.2018 10:43

  Премиерот Заев на средба со раководството на ТАВ

  Утврдени се приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра во Македонија на ТАВ согласно концесискиот договор за македонските аеродроми, на денешната средба на македонскиот премиер Зоран Заев со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, заменик менаџерот Серкан Капт

 • Економија 11.02.2018 21:07

  Унапредување на економската соработка меѓу Македонија и Турција

  Постојат можности за унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Република Турција. Нашата цел е за неколку години трговијата со Турција да биде една милијарда евра.

 • Економија 07.02.2018 16:41

  Фокус на иновативноста за поголема конкурентност

  Европските фондови нудат пари, но македонските фирми сѐ уште само стасуваат до прагот, аплицираат но не добиваат финансии, да ги зајакнат капацитетите со специфични услуги и суштински иновации, за да ја подобрат конкурентноста- оценуваат од Фондацијата за претпримачки сервис.

 • Економија 07.02.2018 14:59

  Работнички права само на хартија

  Работнички права само на хартија- ова го покажала анкетата на невладината младинска организација „Сега“. Според испитаниците младите се плашат да пријават било какво прекршување на Законот, а 64 проценти се подготвени да потпишат бланко отказно решение.

 • Економија 07.02.2018 14:42

  Почнаа подготовките за новата реколта тутун, интересот зголемен

  Најдо Неданоски е тутунопроизводител веќе 40 години. Вели, тутунот е егзистенција за неговото семејство. Последната реколта добро му помина на вагите. Сега го планира новото производство со поголеми количества.

 • Економија 07.02.2018 11:11

  Ќе се изготвува нов Закон за работни односи

  Владата на вчерашната седница ја разгледала информацијата за можноста за изменување на Законот за работните односи, во насока на кратење или елиминирање на обврската за објава на оглас за вработување, според препораките на извештајот Дуинг Бизнис 2018-та на Светска банка, со што економијата на зе

 • Економија 07.02.2018 11:06

  Панел дискусија за работничките права на младите работници

  Во ЕУ- Инфо центарот во Скопје денеска ќе се одржи панел дискусија за тоа колку се почитуваат работничките права на младите работници. На панел дискусијата се очекува да се разговара за моменталните состојби за почитување на работничките права, со посебен фокус на младите работници.

 • Економија 06.02.2018 15:52

  Тешки моменти за светските берзи

  Шокот од најголемиот крах на Волстрит во последните шест и пол години, кога индексот „Дау Џонс“ потона за повеќе од четири насто предизвика страв од верижна реакција на сите други пазари на капитал.

 • Економија 06.02.2018 15:42

  Анѓушев: Изготвен законот за спроведување на планот за економски раст

  Фирмите ќе може да аплицираат за директна државна помош по поднесување на завршните сметки, роковите ќе бидат запазени, законското решение со мерките од планот за економски раст е изготвено- тврди вицепремиерот за еконосмки прашања.

Pages