Технологија

Блог вести

 • Технологија 30.01.2014 12:40

  Леново ја купува Моторола од Гугл

  После помалку од три години откако го презеде пропаднатиот произведувач на мобилни телефони Моторола, интернет гигантот Гугл одлучи да го продаде некогаш вредниот бренд на пазарот на мобилни телефони.
   
 • Технологија 29.01.2014 23:17

  Процесорот за храна од Стартрек наскоро и реалност

  Репликаторот за процесирање на храна во најпопуларната научно фантастична серија Стар Трек може наскоро од научна фантастика да прејде во научен факт.

 • Технологија 28.01.2014 11:22

  Сноуден: НСА собира податоци преку „Angry birds“

  Владата на САД преку својата национална агенција НСА ги употребувала личните податоци на корисниците на паметни телефони кои користат мобилни апликации, тврди Едвард Сноуден.

 • Технологија 27.01.2014 11:05

  ГУГЛ и Самсунг нема да се тужат

  Корпорациите ГУГЛ и Самсунг се договорија да го намалат нивото на меѓусебни тужби со што би се зголемила финансиската поdдршка за нивните нови изуми. Договорот потпишан за период од 10 години опфаќа широк опсег на технологии и бизнис-области.

 • Технологија 22.01.2014 11:01

  Вака ќе изгледаат во иднина патувањата

  Оскар Винјалс, шпански дизајнер и авијатичар- ентузијаст, осмисли прототип на авион наречен „Небесен кит“, за кој вели дека е летало на иднината, најбезбедно и најеколошко некогаш направено,  пренесува Си-Ен-Ен.

 • Технологија 21.01.2014 09:16

  Се разбуди Розета, европскиот ловец на комети

  По 31 месец хибернација, се разбуди ловецот на комети Розета на Европската вселенска агенција. Сигналот дека Розета е активна вчера вечер го примија контролорите во Дармштад, Германија, пренесува „Би-Би-Си“.

 • Технологија 03.01.2014 13:52

  Интернетот во предност пред телевизијата

  Едно од најгледаните видеа на Јутјуб во неговото осумгодишно постоење и со повеќе од 580 милиони гледања, е ѕвездата Чарли, британското бебе кое постојано го гризе прстето на неговото братче.

 • Технологија 02.01.2014 21:16

  Светлечки прасиња

  Дали е етички? Научниците од Северна Кина, лабораториски инплементираа протеин  од сипа, во ДНК-та на прасиња. Резултатот е светлечки прасиња.

 • Технологија 21.12.2013 21:23

  Осветлување добиено од компир

  Користењето на парче компир кое се наоѓа помеѓу бакарна катода и цинкова анода споени со жица може да осветлуваат соба со ЛЕД светилки дури до 40 дена, открил Хаим Рабинович, професор по наука и агрику

 • Технологија 05.12.2013 12:38

  Фасцинантните светлини на „Аурора“

  Научниците на НАСА изјавија дека рефлексиите на сончевата светлина создадена од вртењето на поларните магнетски полиња на нашата Ѕвезда е завршена.  Овој феномен наречен Северни Светлини или Поларни Светлини се случува на секои 11 години, а според НАСА ова е најсоодветниот момент во оваа декада н

Pages