Технологија

Блог вести

 • Технологија 15.07.2015 11:49

  Успешна средба со Плутон

  Леталото Њу Хорајзон се јави во командниот центар НАСА дека мисијата е успешно завршена 13 часа по најблискиот прелет покрај Плутон. Научниците, освен фотографии од планетата, ги добија првите податоци и се очекува да ги објават во текот на денов, а нивното собирање ќе трае 16 месеци.

 • Технологија 01.07.2015 12:22

  Епл почна со производство на новиот Ајфон

  Американската компанија „Епл“ почна со производство на следната генерација на Ајфон мобилни телефони, што ќе го носи името Ајфон 6С или Ајфон 7.

 • Технологија 26.06.2015 11:19

  Фејсбук ги прави луѓето среќни

  Фејсбук го постигна она што го посакуваше - има големо влијание на животот, а многу истражувања досега тврдеа дека оваа социјална мрежа има негативно влијание, затоа што луѓето завидуваат на туѓата среќа.

 • Технологија 05.06.2015 15:47

  Виндоус 10 пристигнува на 29 јули

  Компанијата Мајкрософт соопшти дека новиот оперативен систем Виндоус 10 ќе биде достапен од 29 јули во 190 земји во светот како бесплатна надградба за корисниците на Виндоус 7 и Виндоус 8.1.
   
 • Технологија 28.05.2015 12:00

  Гледањето 3Д филмови ја поттикнува работата на мозокот

  Британски научници тврдат дека особено хирурзите, боксерите и тениските играчи треба да гледаат филмови во 3Д формат пред да се соочат со некој тежок предизвик.
   
 • Технологија 15.05.2015 13:49

  Епл подготвува Ајфон 6С

  Новиот Епл Ајфон 6С ќе изгледа полуксузно и помодерно, ќе добие понапредна камера и микрофон и ќе има ФорсТач. 
   
  Според аналитичарот Минг-Чи Куо новиот модел ќе биде достапен и во розово-златна боја. 
   
 • Технологија 12.05.2015 13:52

  Андроид Лолипоп со двојно поголем пазарниот удел

  Оперативниот систем „Андроид“ на компанијата „Гугл“ забрзано го освојува пазарот, а неговиот удел се зголеми на 9 проценти за само еден месец. 
   
 • Технологија 29.04.2015 13:54

  Нови промени на Фејсбук

  Фејсбук воведува промени во своите „нотификации“, односно, известувања кои се појавуваат на профилот, па затоа корисникот покрај родендените на своите пријатели ќе може да види и уште некои интересни работи.
   
 • Технологија 23.04.2015 12:03

  Дигитална палма во Дубаи- креација на македонски иноватор

  Необично дрво никна во Дубаи, благодарение на македонската креативност. Дигиталната палма е дел од градот на иднината. Гранките се соларни панели, има приклучци за брзо полнење на мали апарати и емитува бесплатно Wi-Fi.

 • Технологија 09.03.2015 15:12

  Епл го надмина Самсунг во продажбата на смартфони

  Американскиот производител на мобилни уреди „Епл“ продаде повеќе смартфони од „Самсунг електроникс“ во четвртиот квартал на минатата година заклучно со октомври, со што го надмина јужнокорејскиот конкурент за првпат од 2011 година, објави истражувачката компанија Гартнер. 
   

Pages