Технологија

Блог вести

 • Технологија 14.08.2014 19:38

  Samsung го претстави Galaxy Alpha

  Според првиот човек на компанијата Џ. К. Шин, Aplha е креиран врз основа на специфичните желби на корисниците, како и со акцент на дизајнот и функционалноста.

 • Технологија 06.08.2014 12:04

  Новиот iPhone во продажба од октомври?!

  Aмериканскиот технолошки гигант Apple најверојатно ќе го претстави новиот модел на водечкиот паметен телефон iPhone 6 на 9-ти септември, пишува сајтот „Re/code“.

 • Технологија 04.08.2014 14:10

  Нов рекорд во пренос на податоци

  Група истражувачи од ДТУ Фотоник одделот на Техничкиот универзитет во Данска успешно постави нов брзински рекорд во пренос на податоци. Тимот научници со помош на специјален вид оптички влакна успеа да постигне нов брзински рекорд во пренос на податоци од 43 терабити во секунда.
 • Технологија 01.08.2014 17:37

  Рекордни 85% пазарен удел на Андроид

  Гугл оперативниот систем Андроид се наоѓа на околу 85 отсто од сите продадени смартфони во светот во второто тримесечје од годината, што претставува нов рекорд, објави истражувачката компанија Стратеџи Аналитикс.
   
 • Технологија 29.07.2014 15:58

  Пристигнаа луксузните iPhone 6 смартфони

  Компанијата Brikk ја престави лусузната линија наречена The Lux iPhone 6, која вклучува 14 различни верзии, меѓу кои 24-каратни жолто златни, 24-каратни розово златни и чисто платинумски.

 • Технологија 15.07.2014 12:06

  „Галакси Алфа“ нов премиум смартфон на „Самсунг“

  „Самсунг Галакси Алфа“ ќе биде името на новиот смартфон, што ќе отвори нова премиум серија на модели со целосно метално куќиште на оваа јужнокорејска компанија .
   
 • Технологија 09.07.2014 15:27

  Се зголемува светскиот пазар на таблети и телефони

  Според податоците на една од најголемите истражувачки и консалтинг компании во областа на информациските технологии – Гартнер, светскиот пазар за компјутерска техника и мобилни телефони се очекува оваа година да се зголеми за 4,2 отсто, односно да се продадат 2,4 милијарди апарати во светот.

 • Технологија 09.07.2014 15:17

  Обичните прозорци се трансформираат во соларни панели

  Обичните прозорци ќе можат да се користат како соларни панел за производство на еликтрична енеригија, благодарејќи на развојот кој се спроведува на Институтот за технологија во Масачусец (МИТ).

 • Технологија 02.07.2014 17:44

  Клупите повеќе нема да служат само за седење

  "Телефонот не служи само за телефонирање. Зошто тогаш клупите да служат само за седење?" - гласи реченицата која ја инспирира Џута Фридрих да одлучи да направи клупи кои покрај за седење ќе служат и за полнење на мобилните телфони, таблети и лаптоп компјутери.

 • Технологија 27.06.2014 12:15

  Андроид во автомобилите на Шкода

  Чешката автомобилска индустрија „Шкода Ауто" во иднина ќе овозможи поврзување на мобилни уреди со оперативниот систем Андроид со електрониката на своите автомобили.
   

Pages