Тенис

Блог вести

 • Тенис 16.05.2017 11:30

  Федерер нема да игра на „Ролан Гарос“

  Швајцарецот Рожер Федерер, победникот на Ролан Гарос од 2009 година, објави дека ќе го пропушти годинашниот Грен слем турнир во Париз. „Ролан Гарос“ ќе се игра од 22 мај до 11 јуни.

  Петтиот светски рекет преку соопштение ја информира јавноста за неговата одлука.

 • Тенис 15.05.2017 11:14

  Ѓорческа се искачи на 180. место на ВТА листата

  Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела се искачи на 180 место на ВТА листата што е нејзин најдобар пласман во кариерата. Таа има вкупно 300 поени.

 • Тенис 20.04.2017 12:11

  Серена Вилијамс по породувањето ќе се врати на теренот

  Американката Серена Вилијамс ќе се врати на професионалниот тенис по породувањето и ќе продолжи да игра на 36-годишна возраст.

 • Тенис 17.03.2017 11:08

  Вавринка избори полуфинале на мастерсот во Индијан Велс

  Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 што се игра во Индијан Велс.

  Тој ноќеска по голема борба го совлада Доминик Тием од Австрија со 2:1 во сетови во решавачкиот сет во тај брекот беше 7:4 на поени.

 • Тенис 13.02.2017 20:27

  Ѓорческа повторно на 192. место на ВТА листата

  Македонската тенисерка Лина Ѓорческа на денеска објавената ВТА листа има скок од четири места и се врати на 192. место што е повторување на нејзиниот најдобар ранг.

 • Тенис 26.01.2017 12:15

  Серена против Венус Вилијамс во финалето на Австралија Опен

  Сестрите Серена и Венус Вилијамс ќе играат во финалето на Отвореното тениско првенство на Австралија по денешните победи над своите ривалки во полуфиналните дуели.

 • Тенис 13.01.2017 15:07

  Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

  Убави спортски вести ни стигнуваат од Австралија. Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го оствари најдобриот и историски успех на македонскиот тенис со пласманот во третото квалификациско коло на отвореното првенство на Австралија, во Мелбурн.

 • Тенис 20.12.2016 18:21

  Квитова нападната со нож

  Имало ситуации кога врвните спортисти биле цел на ограбувачи, но опасноста во случајот на 11-та светска тенисерка, Петра Квитова е во тоа што таа била нападната со нож во својот дом во Чешка.

 • Тенис 12.09.2016 15:43

  Вавринка му ја одзеде круната на Ѓоковиќ

  Станислас Вавринка е специјалист за финалиња и за големите дуели, особено против Новак Ѓоковиќ. И до третата грен - слем титула во кариерата, прва во Њујорк, Швајцарецот дојде совладувајќи го српскиот тенисер со 3:1.

 • Тенис 27.07.2016 20:36

  Рио сиромашен за Федерер

  Олимписките игри ќе бидат сиромашни за уште една голема спортска ѕвезда. Овојпат причина не  е ниту допингот, ниту вирусот зика, Роџер Федерер го откажа настапот во Рио бидејќи нема доволно време да се опорави по операцијата на коленото.

Pages