Тенис

Блог вести

 • Тенис 27.05.2016 22:35

  Рафаел Надал се повлече од Ролан Гарос

  Неочекувана вест од Париз, но не од теренот, рекордерот со девет титули, Рафаел Надал се повлече од вториот тениски грен - слем, Ролан Гарос.

 • Тенис 23.05.2016 22:36

  Без сензација на женскиот Ролан Гарос

  Без сензационален резултат во вториот ден од првото коло на тенискиот грен – слем, Ролан гарос. Втората фаворитка, Агњешка Радванска од полска со 6:0 и 6:2 беше подобра од Србинката,  Бојана Јовановски.

 • Тенис 23.05.2016 22:34

  Мареј губи од Штепанек

  Фаворитите се предизвик за секого, па британскиот тенисер Енди Мареј засега избегна елиминација уште на стартот на вториот тениски грен - слем сезонава, Ролан Гарос. Причина е мотивираниот Чех, Радек Штепанек.

 • Тенис 17.04.2016 19:00

  Надал по 9-ти пат триумфира во Монте Карло

  Рафаел Надал по кој знае кој пат докажа зошто е “крал“ на земјените терени. Триумфално го заврши финалето во Монте Карло со 6 :0 во решавачкиот сет против Гал Монфис, откако во претходните два беше 7:5, по еднаш за шпанецот и за французинот.

 • Тенис 02.03.2016 19:59

  Македонија подобра од Ерменија

  Нема да биде едноставно, но македонските тенисери  ќе се обидат  да биде меѓу двете најдобри во конкуренција на 14 репрезентации и да се пласираат во Втората група од Европската зона на Дејвис купот. Во првата фаза, во групата од четири с

 • Тенис 18.10.2015 21:20

  Продолжува доминацијата на “Ноле“

  Новак Ѓоковиќ продолжува со жетвата трофеи на врвните турнири во најуспешната сезона во кариерата. Во финалето на Мастерс турнирот во Шангај најдобриот светски рекет го совлада французинот Жо Вилфред Цонга во два сета со 6 :2 и 6 :4 за само 78 минути игра.

 • Тенис 16.10.2015 16:53

  Надал подобар од Вавринка, Ѓоковиќ сигурен а Мареј го “преслуша“ Бердих

  На Мастерс турнирот во Шангај од серијата АТП 1000 се формираа 1 /2финалните двојки. Рафаел Надал го одигра најдобриот меч по враќањето од повредата и експресно го елиминира Станислас Вавринка со 6 :2 и 6 :1 за само 63 минути игра.

 • Тенис 17.07.2015 19:52

  Нема прогрес за тенисерите

  Македонските тенисери не успеаја да останат на курсот кон втората евроефриканска зона од Дејвис купот. По триумфот над Ерменија со 3-0, денеска загубија од Норвешка исто така со 3-0 и го освоија второто место во групата „Це“ на турнирот во Сан Марино.

 • Тенис 15.07.2015 20:14

  Македонија лесно со Ерменија

  Томислав Јотовски,Димитар Грабул,Бојан Јанкуловски и Горазд Србљак ќе се обидат да ја вратат македонската дејвис куп репрезентација скалило погоре во светскиот тенис,иако задачата е исклучително тешка.

 • Тенис 10.07.2015 21:02

  Федерер и Ѓоковиќ за најпрестижната титула

  Вимблдонскиот рекордер против актуелниот шампион и најдобар светски тенисер, Роџер Федерер против Новак Ѓоковиќ во финалето на 129-то издание на најпрестижниот тениски грен - слем. И двајцата тенисери резултатски рутински со по 3:0 ги одработија полуфиналињата.

Pages