Тенис

Блог вести

 • Тенис 06.05.2014 21:56

  Федерер го напушти Мадрид!

  „Им се извинувам на моите фанови, но сакам да бидам што поблиску до својата фамилија. Следните неколку недели сакам да сум крај мојата сопруга, која наскоро ќе треба да се породи“.

 • Тенис 06.05.2014 14:15

  Ден за паметење за Надал

  Тој стана ”син“ на метрополата нешто за што треба многу труд за да се заслужи. Едногласната одлука донесена уште лани од советот на град Мадрид ја заслужи Надал со своите 27 години од кои, 23 ги има посветено на тенисот.

 • Тенис 05.05.2014 11:38

  Почина тенисерката Елена Балтача

  Родена е  во Украина, а пораснала во Шкотска. Во март оваа година открила дека ја имаа оваа тешка болест.

  Балтача  беше најдобра тенисерка на Велика Британија три години, а од активното играње се повлече во 2013-та .

 • Тенис 04.05.2014 22:11

  Ѓоковиќ во Мадрид само како турист!

  Иако постоеше можност по мастерсот во Мадрид дури да се врати на врвот на АТП листата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сепак се откажа од настапот на третиот турнир од серијата 1000 што ќе стартува утре.

 • Тенис 02.05.2014 15:08

  Жестока конкуренција во Мадрид!

  Во серијата од три европски мастерс турнири во тениската сезона,  втор е Мадрид којшто од минатата година е се поитересен поради зачестените изненадувања.

 • Тенис 30.04.2014 11:41

  И Вимблдон ги крева финансиските параметри

  Лани Енди Мареј и Марион Бартоли, за 10 насто помалку земаа паричен награден фонд од победниците кои ќе бидат годинава на третиот тениски грен слем од четирите, Вимблдон.

  Мареј ќе има шанса да го брани домашниот трон, додека Бартоли по таа сензација стави крај на тениската кариера.

 • Тенис 28.04.2014 10:56

  По дома, а бодови се минусираат

  Новак Ѓоковиќ иако одмара во домашна атмосфера и се рехабилитира од повредата на зглобот на десната рака, бодовите на неговото АТП конто растат. Од друга страна, лидерот на тениската светска скала, Рафаел Надал се потеше во Барселона за ништо.

 • Тенис 21.04.2014 15:49

  Јотовски со најдобар ранкинг во кариерата

  По солидните настапи во Шарм Ел Шеик изминатиов период, особено по полуфиналето на последниот турнир, на најновото рангирање тој напредуваше за 49 места и сега се наоѓа на 720.позиција.

 • Тенис 20.04.2014 18:45

  Прв мастерс за Стан

  2 часа и 13 минути треаше битката меѓу добрите пријатели.

 • Тенис 19.04.2014 17:49

  Швајцарско финале во Монте Карло!

  Во 108 - годишната историја на тенискиот турнир во Монте Карло првпат за драгоцениот трофеј којшто вреди 1000 бодови ќе играат двајца Швајцарски, Роџер Федерер и Станислас Вавринка.

Pages