Тенис

Блог вести

 • Тенис 18.10.2015 21:20

  Продолжува доминацијата на “Ноле“

  Новак Ѓоковиќ продолжува со жетвата трофеи на врвните турнири во најуспешната сезона во кариерата. Во финалето на Мастерс турнирот во Шангај најдобриот светски рекет го совлада французинот Жо Вилфред Цонга во два сета со 6 :2 и 6 :4 за само 78 минути игра.

 • Тенис 16.10.2015 16:53

  Надал подобар од Вавринка, Ѓоковиќ сигурен а Мареј го “преслуша“ Бердих

  На Мастерс турнирот во Шангај од серијата АТП 1000 се формираа 1 /2финалните двојки. Рафаел Надал го одигра најдобриот меч по враќањето од повредата и експресно го елиминира Станислас Вавринка со 6 :2 и 6 :1 за само 63 минути игра.

 • Тенис 17.07.2015 19:52

  Нема прогрес за тенисерите

  Македонските тенисери не успеаја да останат на курсот кон втората евроефриканска зона од Дејвис купот. По триумфот над Ерменија со 3-0, денеска загубија од Норвешка исто така со 3-0 и го освоија второто место во групата „Це“ на турнирот во Сан Марино.

 • Тенис 15.07.2015 20:14

  Македонија лесно со Ерменија

  Томислав Јотовски,Димитар Грабул,Бојан Јанкуловски и Горазд Србљак ќе се обидат да ја вратат македонската дејвис куп репрезентација скалило погоре во светскиот тенис,иако задачата е исклучително тешка.

 • Тенис 10.07.2015 21:02

  Федерер и Ѓоковиќ за најпрестижната титула

  Вимблдонскиот рекордер против актуелниот шампион и најдобар светски тенисер, Роџер Федерер против Новак Ѓоковиќ во финалето на 129-то издание на најпрестижниот тениски грен - слем. И двајцата тенисери резултатски рутински со по 3:0 ги одработија полуфиналињата.

 • Тенис 02.07.2015 23:29

  Сензација, Браун го елиминираше Надал

  Сензација или можени не, двојниот шампион, Рафаел Надал е елиминиран од Вимблдон, но беше поразен од Германецот Дастин Браун од кого загуби и во единствениот претходенмеѓусебен дуел и тоа минатата сезона исто така на турнир на трева, во Хале.102-от светски тенисер, Браун кој има германски пасош,

 • Тенис 29.06.2015 19:08

  Рекорден рејтинг на Ѓорческа

  Добрите настапи и овозможиваат напредок на ВТА листата на Лина Ѓорческа. Нашата најдобра тенисерка е 354-та во поединечна конкуренција што е за 13 позиции повисоко од нејзиното претходно рангирање.

  Во двојки Ѓорческа се качи за едно место и сега е 277-ма светска тенисерка.

   

 • Тенис 25.06.2015 16:49

  Ѓорческа успешна и во Прокупље

  Лина Ѓорческа обезбеди четврфинале во поединечна конкуренција на тенискиот турнир во Прокупље. Нашата претставничка, којашто е прва носителка, во второто коло ја совлада Аргентинката Ана Викторија Гоби со 6-3 и 6-3.

 • Тенис 07.06.2015 18:15

  Триумф на Вавринка, Ѓоковиќ и натаму без освоен “Гарос“

  Победник на тенискиот “Грен Слем” Ролан Гарос е Станислас Вавринка кој во финалето го совлада првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ.

 • Тенис 03.06.2015 22:31

  Ѓоковиќ конечно го разби малерот, го победи Надал на Ролан Гарос

  Во мечот на гигантите Новак Ѓоковиќ беше убедлив против Рафаел Надал и му ја расипа прославата по повод 29 роденден на деветкратниот шампион на отвореното првенство на Франција.Првиот светски рекет кому од Грен Слем колекцијата му недостасува само Ролан Гарос го доби воведниот сет со 7 :5, што бе

Pages