Тенис

Блог вести

 • Тенис 05.03.2014 12:11

  Почнуваат Мастерс 1000-ките!

  Како за бранител на тронот на Мастерсот во Индијан Велс првиот годинава од серијата 1000, за Надал не е баш едноставен.

 • Тенис 04.03.2014 14:11

  Ден на тенисот...

  Денешниот посебен тениски ден за промоција на овој спорт ќе биде лоциран во три временски зони преку Лондон, Њујорк и Хонк Конг. Настанот ќе го одбележат егзибициони мечеви од страна на сегашни и некогашни ѕвезди.

 • Тенис 04.03.2014 09:54

  Нови членови во тениската куќа на славните

  Трите грен слем трофеи, Американскиот 1998-та, Вимблдон годината потоа и Австралискиот 2000-тата, како и олимпиското злато од Атланта 1996-тата, се дел од причините Линдзи Девенпорт да биде наградена со место во тениската Куќа на славните.

 • Тенис 03.03.2014 12:39

  Титулите за Цибулкова и за Димитров

  Словачката Доминика Цибулкова и Бугаринот Григор Димитров се победници на АТП/ВТА тениските турнири во Акапулко.

 • Тенис 03.03.2014 11:05

  Врвот не чепнат...

  Сем што се намали за 175 бода разликата Надал-Ѓоковиќ, врвот останува ист, шпанецот па србинот на светската тениска скала.

 • Тенис 01.03.2014 18:29

  „Кам бек“ на Федерер!

  Иако има 32 години и е осми на светската ранг листа, Роџер Федерер не е за отпишување. По речиси девет месеци Федерер конечно освои трофеј и тоа на турнирот од серијата 500 во Дубаи. Во финалето Швајцарецот со 2:1 (3:6, 6:4. 6:3) беше подобар од чешкиот тенисер Томаш Бердих.

 • Тенис 28.02.2014 12:28

  Гурманско ½ финале

  Ѓоковиќ до претпоследниот меч на турнирот дојде без борба, бидејќи неговиот ¼ финален противник Јужни го предаде мечот поради болест, додека Федерер во 4-ката влезе преку Росола.   

 • Тенис 04.02.2014 11:11

  Грабул напредува на АТП листата

  Македонскиот тенисер Димитар Грабул и натаму напредува на светската тениска скала.
 • Тенис 30.01.2014 14:56

  Па, јас сум Федерер

  Интересна ситуација на аеродромот Никола Тесла во Белград.

 • Тенис 27.01.2014 13:22

  Надал ја зголеми предноста на врвот, Вавринка со најголем скок

  По завршување на првиот ’’Грен слем’’ во 2014 година, меѓународната тениска федерација (ITF) ја објави најновата ранг листа на најдобрите светски тенисери.

Pages