Тенис

Блог вести

 • Тенис 02.06.2015 21:56

  Ивановиќ - Сафарова во големата четворка

  Ивановиќ - Сафарова  е првата полуфинална двојка во женска конкурернција на третиот тениски грен – слем сезонава. Србинката која е седма фаворитка е на два чекора да повторување на 2008-ма и на најголемиот успех во кариерата, освојувањето на париската титула.

 • Тенис 02.06.2015 21:53

  Вавринка - Цонга во полуфиналето

  Во очекување на утрешната четвртфинална пресметка меѓу најдобриот во светот, Ѓоковиќ и парискиот рекордер, Надал, елиминиран е седумнаесеткратниот грен - слем шампион, Федерер.

 • Тенис 01.06.2015 20:26

  Елиминација на Шарапова

  Во осминафиналето, главниот фаворит Ѓоковиќ во три сета го прати на трибините Гаске. На тој начин српскиот тенисер обезбеди соочување со Надал во следната рунда. Деветкратниот освојувач на гренд-слемот во Париз, Рафа Надал, денеска беше подобар од Сок со 3-1.

 • Тенис 31.05.2015 22:55

  Осминафинални дуели на Ролан Гарос

  Цонга - Нишикори е првата четвртфинална двојка на третиот тениски герн слем –с езонава, Ролан Гарос. Французинот со 3:1 беше подобар од четвртиот носител, Чехот бердих, додека Јапонецот без загубен сет славеше против Русинот Габашвили.

 • Тенис 17.05.2015 20:12

  Шарапова и Ѓоковиќ најдобри во вечниот град

  Светскиот рекет број 1 ,Новак Ѓоковиќ по 4-ти пат го освои вечниот град со победата во финалето на мастерс тенискиот турнир во Рим против Роџер Федерер со 2-0 во сетови(6-4 и 6-3).Победа со која Ѓоковиќ го надмина Федерер на листата на освојувачи на мастерс турнирите со вкупно 24 триумфи и стигна

 • Тенис 19.04.2015 20:44

  Ноле го освои Монте Карло, годинава со “3 од 3“ на Мастерс турнирите

  Новак Ѓоковиќ триумфално го заврши Мастерсот во Монте Карло, со победа во 3 сета над Томаш Бердих. Иако го загуби првиот сервис гем, најдобриот светски рекет влезе во ритам и со два одземени противнички сервиси го доби сетот со 7 : 5.

 • Тенис 18.04.2015 22:09

  Ѓоковиќ - Бердих за титулата во Монако

  Новак Ѓоковиќ и Томаш Бердих ќе играат во финалето на мастерс тенискиот турнир во Монте Карло. Најдобриот во светот, Ѓоковиќ го елиминираше некогашниот крал на земјата, Рафаел Надал со двапати по 6:3. Србинот се пласираше во четвртото финале во Монако кадешто победи пред две години.

 • Тенис 01.04.2015 17:54

  Стартува 1/4-финалето во Мајами

  Финишира мастерс тенискиот турнир во Мајами. На машкиот дел од турнирот познати се четвртфиналните двојки.

 • Тенис 28.02.2015 20:34

  Кралот на Дубаи, Федерер „Седми“!

  На врвните спортисти годините не им пречат, па и на 33, Роџер Федерер победува на силни турнири и против најдобриот светски тенисер, Новак ѓоковиќ.

 • Тенис 31.01.2015 17:57

  Серена Вилијамс кралица на Мелбурн!

  По пет години, Амеркинката Серена Вилијамс ја освои шестата титула во Мелбурн, вкупно 19-та грен - слем во кариерата со што ги надмина сонародничките Крис Еверт и Мартина Навратилова и се израмни со Хелен Вил Муди.

Pages