Тенис

Блог вести

 • Тенис 13.11.2014 17:55

  Победи, но дали за полуфинале?

  Најдоброрангираниот јапонски тенисер во историјата Кеи Нишикори дојде до втората победа во третото коло на завршниот турнир годинава, но дали доволна за настап во полуфиналето во Лондон ќе се знае по дуелот меѓу Федерер и Мареј од истата група што ќе почне во 2

 • Тенис 10.11.2014 23:18

  Ѓоковиќ го збриша Чилиќ во Лондон

  Првиот светски тениер Новак Ѓоковиќ на импресивен начин го отвори финалниот АТП Мастерс во Лондон на кој ја брани титулата.

 • Тенис 10.11.2014 18:15

  Вавринка недопирлив за Бердих!

  Победникот на австралискиот грен слем, се врати во форма токму за завршниот трунир на најдобрите светски тенисери во Лондон. Швајцарецот Станислас Вавринка го прегази Чехот Томаш Бердих на стартот на групата А.

 • Тенис 09.11.2014 23:33

  Федерер убедлив против Раониќ

  Роџер Федерер му се одмазди на Милош Раониќ за четвртфиналната елиминација на Мастерс 1000 турнирот во Париз пред девет дена, којашто му го отежна остварувањето на целта да ја заврши 2014 како светски тенисер број 1.

 • Тенис 09.11.2014 18:18

  Мареј разочара, Нишикори слави

  Кеи Нишикори го победи Енди Мареј со 6-4 и 6-4 во првиот натпревар на завршниот турнир од сезоната во Лондон.

 • Тенис 03.11.2014 16:57

  Федерер со Мареј, Ѓоковиќ со Бердих

  Како најдобри на светската тениска листа, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се носители, па нема да играат во групната фаза на завршниот турнир од сезоната во Лондон. Србинот ќе ја предводи конкуренцијата „А“ во којашто се и Станислас Вавринка, Томаш Бердих и Марин Чилиќ.

 • Тенис 03.11.2014 15:09

  Лондон за потврда на првата позиција на Ѓоковиќ!

  Третата победа на Ѓоковиќ во Париз и елиминацијата на Федерер во четвртфиналето, ја намалија тензијата околу првото место на крајот на тениската сезона. Србинот има одлични услови третпат да ја заврши годината како најдобар, затоа што нема потреба да го одбрани трофејот во Лондон.

 • Тенис 02.11.2014 18:16

  Ѓоковиќ со титула на пат од Париз кон Лондон!

  Разликата во класа во однос на Милош Раониќ и искуството собрано во големите мечеви, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ги претвори во 20-та мастерс титула, четврта сезонава, рекордна трета во Париз како и неговиот тренер Борис Бекер и Марат Сафин и вкупн

 • Тенис 01.11.2014 19:03

  Ѓоковиќ и Раониќ во финалето

  Приближувајќи се до крајот на уште една година како број 1 во светот, Новак Ѓоковиќ ќе игра со Милош Раониќ во финалето на парискиот турнир од Мастерс 1000 серијата.

 • Тенис 31.10.2014 11:08

  Тројца навиваат Раониќ да загуби!

  Откако вчера Енди Мареј победи и со тоа како петти тенисер обезбеди учество на завршниот турнир, а Григор Димитров загуби во третото коло во Париз и со тоа остана без настап во Лондон,  денеска и теоретски може да биде комплетирана осумката учесници на завршнио

Pages