Тенис

Блог вести

 • Тенис 26.10.2014 18:44

  Серена во серија!

  Серена Вилијамс го одбрани трофејот на завршниот мастерс од тениската сезона. Во финалето во Сингапур, Американката ја совлада Симона Халеп со 6-3 и 6-0, на тој начин враќајќи и за поразот во групната фаза од турнирот. Тогаш Романката беше подобра препуштајќи и на Серена само два гема.

 • Тенис 16.10.2014 16:04

  Давиденко во пензија!

  Иако веќе неколку месеци го нема на тениските терени, Русинот Николај Давиденко денеска и официјално објави дека ја завршил кариерата.

 • Тенис 12.10.2014 15:42

  Шангај влегува во колекцијата на Федерер

  Рожер Федерер триумфално го заврши Мастерс турнирот во Шангај, со победа во 2 сета над Жил Симон, во кои мораше да игра „тај брејк“.

 • Тенис 11.10.2014 17:18

  Федерер и Симон во финалето на Мастерсот во Шангај

  Роџер Федерер и Жил Симон ќе играат утре во финалето на тенискиот Мастерс 1000 турнир во Шангај.

 • Тенис 10.10.2014 17:08

  Ѓоковиќ – Федерер по 36-ти пат!

  Тениска класика, овојпат полуфинална во Шангај, Ѓоковиќ – Федерер. Србинот кој ги освои претходните две титули на претпоследниот мастерс, ја продолжи серијата на 13 победи совладувајќи го Ферер со 6:4 и 6:2.

 • Тенис 08.10.2014 16:47

  Ѓоковиќ брка хет-трик, Надал елиминиран во Шангај

  Половина од најдобрата „десетка“ на АТП Мастерсот 1000 во Шангај е во публика уште во втората рунда. Второрангираниот, Рафа Надал доживеа уште еден шок во Кина, по елиминацијата во четвртфиналето во Пекинг минатата недела.

 • Тенис 07.10.2014 16:16

  Краток престој за Фоњини и Андерсон во Шангај

  Најдобрите 8 носители вообичаено одмораа во првото коло на 8-от мастерс сезонава, но престојот во шангај кратко траеше за 15-от фаворит Фабио Фоњини кој загуби од кинезот со вајлд карта Ванг , а и ги загуби нервите па некоректно гестикулира кон публиката, а меѓу гледачите брзо се пресели и 16-от

 • Тенис 26.09.2014 11:59

  Нови полуфиналиња за Ѓорческа и за Грабул

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра во полуфиналето на ИТФ фјучерс тенискиот турнир во бугарска Варна.

 • Тенис 25.09.2014 17:33

  Грабул напредува во Србија

  Димитар Грабул ќе игра во 1/4 финалето на мегдан со домаќинот Мики Јанковиќ, на Фјучерс ИТФ турнирот во Соко Бања, Србија.
   
 • Тенис 22.09.2014 18:30

  Јотовски со најдобар ранкинг во кариерата

  По настапите во две финалиња на фјучерс турнири во соседна Србија во текот на последниот месец, нашиот тенисер Томислав Јотовски првпат во кариерата се проби над 600.место на АТП листата. Со напредок од 44 позиции, тој сега се наоѓа на 579.место, што му е најдобар ранкинг во кариерата.

Pages