Тенис

Блог вести

 • Тенис 08.10.2014 16:47

  Ѓоковиќ брка хет-трик, Надал елиминиран во Шангај

  Половина од најдобрата „десетка“ на АТП Мастерсот 1000 во Шангај е во публика уште во втората рунда. Второрангираниот, Рафа Надал доживеа уште еден шок во Кина, по елиминацијата во четвртфиналето во Пекинг минатата недела.

 • Тенис 07.10.2014 16:16

  Краток престој за Фоњини и Андерсон во Шангај

  Најдобрите 8 носители вообичаено одмораа во првото коло на 8-от мастерс сезонава, но престојот во шангај кратко траеше за 15-от фаворит Фабио Фоњини кој загуби од кинезот со вајлд карта Ванг , а и ги загуби нервите па некоректно гестикулира кон публиката, а меѓу гледачите брзо се пресели и 16-от

 • Тенис 26.09.2014 11:59

  Нови полуфиналиња за Ѓорческа и за Грабул

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра во полуфиналето на ИТФ фјучерс тенискиот турнир во бугарска Варна.

 • Тенис 25.09.2014 17:33

  Грабул напредува во Србија

  Димитар Грабул ќе игра во 1/4 финалето на мегдан со домаќинот Мики Јанковиќ, на Фјучерс ИТФ турнирот во Соко Бања, Србија.
   
 • Тенис 22.09.2014 18:30

  Јотовски со најдобар ранкинг во кариерата

  По настапите во две финалиња на фјучерс турнири во соседна Србија во текот на последниот месец, нашиот тенисер Томислав Јотовски првпат во кариерата се проби над 600.место на АТП листата. Со напредок од 44 позиции, тој сега се наоѓа на 579.место, што му е најдобар ранкинг во кариерата.

 • Тенис 19.09.2014 14:07

  Тешка одлука...

  По 15 години професионална тениска кариера и 9 освоени ВТА титули кнеската тенисерка НА Ли на свој 32 години се повлекува. Единствената причина поради која тенискиот свет ќе биде покус за воздржаната и секогаш одмерена На Ли, е хроничната повреда на десното колено.

 • Тенис 14.09.2014 17:15

  Финале: Франција - Швајцарија

  Во тениската елита, Швајцарија ќе и биде противник на Франција во финалето на Дејвис купот.  3:2 за Швајцарија во полуфиналниот двобој со Италија пред 18 илјади гледачи во Женева.

 • Тенис 14.09.2014 16:34

  Пораз на Јотовски!

  Македонскиот тенисер Томислав Јотовски е поразен и во второто ИТФ - фјучрс финале во кариерата. Во мечот за пехарот на 10 илјади долари вредниот турнир во Суботица - Србија, Јотовски загуби од домашниот тенисер Дејан Катиќ со 6:4 и 6:2.

 • Тенис 13.09.2014 19:18

  Франција финалист, ги чека Швајцарија или Италија

  Тениската репрезентација на Франција е првиот финалист на годинашниот Дејвис Куп. За трофејот ќе се бори со поуспешниот од викенд-натпреварите меѓу селекциите на Швајцарија и на Италија.

 • Тенис 13.09.2014 15:27

  Јотовски во финале

  Македонскиот тенисер Томислав Јотовски се пласираше во финалето на турнирот во Суботица. Во денешниот меч во фазата на најдобрите четири, Јотовски го совлада Србинот Илија Вучиќ со 2-0 во сетови. Првиот нашиот адут го доби со 7-5, а вториот со 6-4.

Pages