Тенис

Блог вести

 • Тенис 03.09.2014 11:11

  Се стеснува УС „обрачот“

  На американскиот тениски грен-слем, уште еднаш се потврдува дека францускиот тенисер Монфис кој е жива атракција на терен, е кобен за високите носителски бројчиња.
 • Тенис 03.09.2014 10:35

  Пенг изненадувачка полуфиналистка на Ју Ес Опен

  Завршница на тенискиот Гренд слем на Флашинг Медоу. На деветиот и десетиот ден во Њу Јорк ќе биде комплетирана четвртфиналната шема на машкиот турнир а кај тенисерките Шуанг Пенг е прва и изненадувачка полуфиналистка.

 • Тенис 02.09.2014 13:51

  Ѓоковиќ и Мареј цврсто газат, Раониќ елиминиран

  Во синоќешните мечеви од 4 рунда на „УСА опен“ првиот фаворит Новак Ѓоковиќ во три сета го совлада Филип Колшрајбер.

 • Тенис 01.09.2014 16:59

  УС Опен остана без Ферер, Шарапова, Јанковиќ

  На последниот тениски гренд-слем во годината, „Флашинг Медоус“ во Њујорк, ден за почеток на осминафиналните борби во машка конкуренција. Понеделнички ќе вкрстат: Ѓоковиќ-Колшрајбер, Мареј-Цонга, Вавринка-Робредо и Раониќ-Нишикори.

 • Тенис 29.08.2014 13:41

  Ѓоковиќ експресно, Ивановиќ елиминирана

  Во второто коло на тенискиот “Грен слем“ УСА Опен, првиот носител Новак Ѓоковиќ го декласира Анри Пол Матје во три сета, со 6 : 1, 6 : 3 и 6 : 0. Многу потешко за третото коло се избори петторангираниот Милош Раониќ, кој во два од четирите сета против Петер Гојовчик играше “тај брејк“.

 • Тенис 28.08.2014 18:59

  Радванска на трибини!

  На тенискиот гренд слем во Њујорк, второто коло ја донесе првата елиминација на една од елитните десет фаворитки. Четвртата носителка Радванска загуби од Пенг со 6-3 и 6-4. другите дами од врвот на тенисот беа успешни.

 • Тенис 26.08.2014 13:57

  Ноле експресно во втората рунда

  Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ лесно ја мина првата пречка на последниот Грен слем турнир годинава, популарниот „УСА опен“ кој се игра во Њујорк.

 • Тенис 25.08.2014 19:03

  Фестивал на тенисот

  Њујорк ги отвора вратите за тенискиот свет! Денеска започнува Отвореното тениско првенство на САД.

 • Тенис 19.08.2014 11:15

  Штета...

  И дефинитивно Рафаел Надал нема да го брани тронот на последниот грен слем за годинава американскиот.

 • Тенис 19.08.2014 10:22

  Ѓоковиќ ја удвои предноста пред Надал, Серена доминатна на ВТА листата

  По завршување на Мастерс турнир во Синсинати, на АТП листата меѓу врвните 10 нема драстични промени во пласманот, каде што лидер останува Новак Ѓоковиќ со 12770, сега со многу поубедливо водство во однос на Рафаел Надал, кој има 10670.

Pages