Вести

 • Македонија 15.01.2018 10:33

  Францускиот печат за спорот со името

  Француските дневни весници започнаа да пишуваат за спорот околу името на Република Македонија, по зачестените средби меѓу претставниците на македонската и грчката влада.

 • Економија 15.01.2018 10:23

  Зимски туризам: Повеќе инвестиции, подобра понуда за гостите

  Повеќе ски лифтови, патеки, вештачки снег кога е неопходно, поквалитетна угостителка услуга и пристап до зимските центри. Македонија има потенцијал, но недоволно искористен за да ги задржи туристите.

 • Македонија 15.01.2018 10:19

  Одбележување на Василица: Потрагата по среќата е неминлива

  Адети, желби и надежи. Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година и Василица барајќи ја среќната паричка. Вербата во среќата е неминлива. Оние што ја добиле лани, велат, поминале многу среќни мигови. А оние, пак, на кои сега им се насмевна среќата, полни се со надежи.

 • Македонија 15.01.2018 10:15

  Протест пред Владата против аерозагадувањето

  Иако аерозагадувањето е проблем кој ги мачи сите скопјани, едвај 50-ина излегоа на протест пред Владата барајќи чист воздух. Одзивот е мал бидејќи сме веќе изморени и немаме надеж дека нешто ќе се промени, а протестите немаат ефекти, велат некои од граѓаните.

 • Свет 15.01.2018 10:08

  Утре средба за Северна Кореја во Ванкувер

  Во канадскиот град Ванкувер на 16 јануари ќе биде одржан состанок на министрите за надворешни работи на кој ќе се разговара за Северна Кореја. Домаќин на средбата ќе бидат шефовите на дипломатиите на Канада и на САД.

 • Македонија 15.01.2018 10:04

  Засилена дипломатска агенда

  Засилена дипломатска агенда за евроатланските перспективи на Македонија. Во среда медијаторот Метју Нимиц, на нова рунда преговори за името со Наумовски и Василакис. Се очекува на маса да постави рамка со која суштински ќе се напредне во решавањето на спорот.

 • Економија 15.01.2018 09:42

  Зелената нафта влезе во владина процедура

  Министерството за земјоделство до владата го достави предлогот за финансиска поддршка за покривање на половина од трошоците на земјоделците за потрошената нафта односно во висина од 50 проценти.

 • Македонија 15.01.2018 07:43

  Ратификацијата на договорот со Бугарија пред пратениците

  Ратификацијата на договорот со Бугарија, реформските закони за следење на комуникациите, измените на законите за администрација, законот за амнестија, вкупно 37 точки на дневен ред на денешната 30-та седница на Собрнието на Република Македонија.

 • Македонија 12.01.2018 16:15

  КСС најави протест на 17-ти јануари

  Повисока плата, усогласување со минималецот, К-15 во јавниот сектор, работа без притисоци и мобинг, дотации, поголеми бенефиции, почитување на колективните договори- ова се барањата на Конфедерацијата на слободни синдикати.

 • Македонија 12.01.2018 16:02

  Апелација ги одби жалбите на дел од осомничените за собраниските настани

  Апелацискиот суд ги одби како неосновани жалбите на дел од осомничените за собраниските настани. Екс- министерот Митко Чавков, оперскиот пејач Игор Дурловски и актерот Владо Јовановски остануваат во притвор.

Pages