Вести

 • Македонија 23.09.2014 17:10

  Македонија нема директно да учествува во офанзивата против ИДИЛ

  Дел од стратегијата за уништување на Џихадистите е воената подршка на ирачките партнери, запирање на протокот на странски борци, опремување на ирачките трупи, како и спречување на финансирањето на оваа фракција.

 • Свет 23.09.2014 17:08

  Падна првиот снег на Балканот

  Првиот снег на Балканот е есенски. Студениот бран ги донесе првите снегулки на Копаоник во Србија, додека во другиот дел од земјата врне дожд.

 • Македонија 23.09.2014 17:02

  Пoлитичкиот дијалог и натаму блокиран!

  Меѓународната заедница ги искористи сите механизми за нормализирање на политичкиот дијалог. Врз основа на извештајот на ад хок комисијата во Париз се донесени заклучоците со к

 • Македонија 23.09.2014 16:58

  Немало труење во средното економско училиште во Гостивар

  Јавното обвинителство нема да покрене постапка за наводното труење во средното економско училиште во Гостивар. Случајот од февруари кога 60-тина ученици и професори од училиштето во албанската смена се пожалија на здравстевни тегоби, се затвора. Труење немало.

 • Македонија 23.09.2014 16:52

  Бесими: Евроатланските интеграции се клучен приоритет за Македонија

  Евроатланските интеграции се клучен приоритет за Македонија, а Владата и институциите вложуваат силни напори за спроведување на реформите со цел придвижување на земјата кон ЕУ и НАТО истакна вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими на средбата со амбасадорите од земјите членки на Унијата.

 • Свет 23.09.2014 16:44

  САД и сојузниците ги нападнаа позициите на ИДИЛ во Сирија

  Дожд од челик на сирискиот фронт. САД и пет арапски земји сојузнички ги почнаа првите воздушни удари врз цели на Исламска Држава, соопшти американскиот контраадмирал Џон Кирби. Брзо по проширувањето на воената кампања од Ирак во Сирија, се обрати претседателот на САД Обама.

 • Економија 23.09.2014 16:32

  „Купи куќа, купи стан“ продолжува!

  Проектот „Купи куќа, купи стан“ ќе продолжи и во наредната 2015 година. Проценките на Министерството за финансии се дека субвенциите кои се даваат преку овој проект на семејствата им заштедиле и по 14.000 евра.

 • Економија 23.09.2014 16:18

  Германски „Маркарт“ скенира потенцијални кадри

  Менаџерите на германски „Маркарт“ ги објавија бизнис – плановите. На средината од идната година почнуваат со работа во зоната во Велес. Дотогаш ќе ги ангажираат и потребните работници. Првично ќе бидат вработени 600 луѓе, бројка што ќе се зголемува во согласност со производствениот процес.

 • Економија 23.09.2014 16:08

  Хрватска пред банкрот

  Хрватска е пред финансиски колапс – проценуваат економските експерти. Ќе успее ли земјата, да го избегне банкротот имајќи предвид дека и во вторототромесечје од годинава бележи пад од 0,8 насто, 11 квартали последоватолно.

 • Македонија 23.09.2014 15:25

  Македонија- дел од меѓународната коалиција против „Исламската држава“

  Стејт департментот на 19 септември објави листа на која се наоѓаат 40 земји, НАТО и ЕУ,  меѓу кои е и Македонија кои ја даваат својата подршка во борбата против екстремистите на Исламската држава.

Pages