Вести

 • Македонија 04.11.2013 14:11

  Прстен на Гоце Делчев

  Катерина Нурџиева-Делчева, е внука на Гоце Делчев и сегашен сопственик на неговиот прстен со чиј отпечаток во црвен восок Делчев заверувал документи. Овој прстен таа ќе го подари на штипскиот универзитет кој го носи името на нашиот истакнат револуционер. 
   
 • Македонија 04.11.2013 13:44

  22 годишен од кичевско Зајас изрешетан со куршуми на паркинг

  Момчето било донесено  во  медицинскиот центар во Кичево синоќа околу 22 часот. 22-годишниот имал прострелни рани во пределот на потколеницата. Момчето било изрешетано со куршуми на паркинг во атарот на селото Кнежино.
 • Македонија 04.11.2013 11:46

  Полицијата се подмлади со 318 полициски службеници

   Со добивањето на полициската значка  се заколнаа дека ќе ги почитуваат основните слободи и права на граѓаните и уредно ќе ја извршуваат полициската работа.. Подготвени се за предизвиците. 
   
  Андријана Костадиновиќ  - полицаец 
 • Свет 04.11.2013 11:05

  Авионска несреќа во Боливија

  Најмалку 9 лица загинаа, меѓу кои и тројца владини претставници во авионска несреќа во североисточниот дел на Боливија.

 • Свет 04.11.2013 11:03

  Дортмунд бомба

  Германските власти успешно деактивираа огромна бомба останата од втората светска војна. Поради опасноста евакуирани беа  квартови во Дортмунд. Над 20 илјади лица беа принудени да ги напуштат домовите, а беа евакуирани и повеќе болници и други институции.

 • Свет 04.11.2013 11:01

  Каиро судење Морси

  Се најавуваат нови безредија во Египет. Соборениот исламистички претседател Мухамед Морси е префрлен во Полициската академија во Каиро каде што треба да почне судењето против него.

 • Свет 04.11.2013 10:56

  Локални избори во Косово

  Првичните резултати од  локалните избори на Косово се очекуваат во текот на денот.. Странсксите медиуми изборите ги оценија како напнати и полни со нерегуларности, откако во северна Митровица, вооружена маскирана група ги ограбила и уништила гласачките ливчиња.

 • Култура 04.11.2013 10:25

  Изложба на најдобрите постери од конкурсот „Citizen 2020“

  Централниот настан на шестиот по ред „Скопје Постер Фестивал“ ќе се одржи вечер во Младинскиот културен центар, каде ќе бидат прикажани најдобрите постери од конкурсот „Citizen 2020“.
   
 • Економија 04.11.2013 10:22

  Колку се познаваат потрошувачките права

  Дел од трговците си тераат по старо .Се обидуваат да профитираат  подметнувајќи им на потрошувачите неквалитетни машини,ладилници или  телевизори .Рекламациите на квалитетот на уредите во гарантниот рок се бавни ,  а ефектите  најчесто скромни .Законот ги штити правата  на потрошувачите , но ти
 • Македонија 04.11.2013 10:06

  Тодоров во посета на Центарот за трансплантација во Лондон

  Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе го посети Центарот за трансплантација и лабораториите за хистокомпатибилност и имуногенетика при Одделот за хирургија во болницата „Аденбрук“ при Универзитетските болници-Кембриџ, каде  ќе  потпише меморандум за соработка.
   

Pages