Вести

 • Свет 10.05.2014 16:28

  Илјадници сиријци по две години се вратија во Хомс

  Илјадници сиријци по две години се вратија во Хомс откако бунтовничките сили го напуштија градот и тој е повторно под контрола на сириските власти. Голем број граѓани носејќи со себе само лични работи обвинија дека бунтвниците дека им ги ограбиле домовите.. 

 • Свет 10.05.2014 16:25

  ОН побара нигериската терористичка група Боко Харем да биде одговорна за злосторство против човештвото

  Советот за безбедност на Обединетите Нации побара нигериската терористичка група Боко Харем да се смета за одговорна за злосторство против човештвото, поради киднапирањето на 276 ученички.. Едонгласно усвоента резолуција е најостра осуда за терористичките напади во Нигерија..

 • Македонија 10.05.2014 16:18

  По 10-ти пат, ваучери за новороденчињата од Кисела Вода

  По јубилеен 10-ти пат,на  новите родители од општина Кисела Вода им беа  јавно доделени ваучери за нивните новороденчиња.  Градоначалникот на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец Алексиќ, во чиј мандат беше донесена одлуката за помош и стимулација на жителите на општината кои одлучиле да го про

 • Македонија 10.05.2014 16:17

  Метео

  Викендот продолжува со сончево време проследено со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од јужен правец.Во вечерните часови ќе има услови за слаб локален дожд на планините во западните предели од земјава.

  Што ќе се случува од понеделник?

 • Македонија 10.05.2014 16:12

  Утре ќе се трча 10-тиот Скопски маратон

  Повеќе од  6 илјади учесници од 47 земји ќе учествуваат на 10-тиот скопски маратон што ќе се одржи утре.Ќе бидат реализирани трката на 5 илјади метри,која има хуманитарен карактер,полумаратонот и главната трка-маратонот на 42 илјади и 195 метри.Годинава промотор на маратонот е светскиот рекордер,

 • Македонија 10.05.2014 15:56

  Се уште има новозаболени од мали сипаници

  Се уште има новозаболени од мали сипаници,односно морбили во Македонија.Месецов се регистрирани десет новозаболени, а од 24-ти март, кога беше прогласена епидемија на морбили во Скопје, па досега регистрирани се 107 случаи на заболени со мали сипаници.Од вкупниот број заболени 63 лица, односно 58

 • Македонија 10.05.2014 15:56

  Средношколски натпревар по математика во Скопје

  Во просториите на СУГС „Георги Димитров“ денеска се одржува Третиот натпревар по математика меѓу средните училишта на Град Скопје.
 • Македонија 10.05.2014 15:53

  Студенти од Финки ќе соработуваат со Мозила

  Студенти од Финки ќе програмираат апликации за Мозила , еден од најпознатите светски брендовиво областа на интернетот .

 • Македонија 10.05.2014 15:52

  Оро за гинис

  Од мостот на поезијата во Струга до Горица во Охрид,во должина од 18 илјади и 400 метри,18 илјади играорци ќе го развијат најголемото оро во светот.Орото ќе го водат членови на културно-уметничките друштва од земјава,многубројни граѓани од Струга и од Охрид,но и странски гости што моментално прес

 • Македонија 10.05.2014 15:49

  Одржана првата академија за пиво

  Во државава e организирана првата академија за пиво на која се дискутираше за тајната на уметноста на подготовката на пиво, интересни факти поврзани со историјатот, кои се сензорните карактеристики и пивските стилови.

Pages