Вести

 • Економија 06.10.2013 19:27

  Реглинг: Грција ќе има потреба од трет пакет финансиска помош во 2014 година

   
  Грција ќе има потреба од трет пакет финансиска помош во 2014 година, изјави директорот на Европскиот стабилизациски механизам Клаус Реглинг во интервју за весникот „Ханделсблат“. 
   
 • Култура 23.09.2013 12:34

  Саем на книги поддржани од програмата „Култура 2007-2013“

  Во просториите на ЕУ Инфо центарот во Скопје денеска ќе биде отворен Саемот на книги поддржани од програмата Култура 2007- 2013 на ЕУ, што ќе трае до 29 сепетември.

 • Економија 23.09.2013 12:24

  Бизнис билтен

  Белград – Во Србија моментално само два отсто стопански субјекти или 1.208 компании ги задоволуваат критериумите за добивање на Сертификат ААА за бонитетна исклучителност.
 • Македонија 23.09.2013 12:06

  На Глобалниот самит во Охрид над 180 учесници

  Претставници на над 180 македонски и странски компании од сите сектори се пријавени да присуствуваат на Вториот Глобален инвестициски самит што ќе се одржи во Охрид од 8 до 10 октомври. Рокот за пријавувањето за учество на Самитот завршува денеска.

 • Македонија 23.09.2013 12:03

  „Отворен парламент - Транспаретност на парламентарните активности“

  Во Собранието на Република Македонија денеска и утре ќе се одржи семинар со пратеници од земјите - пристапнички и од Европскиот парламент насловен „Отворен парламент – Транспаретност на парламентарните активности“.  
   
 • Македонија 23.09.2013 12:01

  Временска прогноза

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.
   
  Температурата ќе се движи од 15 до 26 степени.
   
  Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 23 степени.
 • Македонија 20.09.2013 11:33

  Временска прогноза

  Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Претпладне на места се уште ќе дува умерен северен ветер, кој во попладневните часови постепено ќе стивнува.
   
  Утринската температура ќе се движи од пет до 13, а дневната од 20 до 26 степени.
   
 • Култура 19.09.2013 14:49

  Завршува првата фаза од проектот за дигитализација на збирката ориентални ракописи на НУБ

  Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ќе присуствува на свеченост по повод завршувањето на првата фаза од проектот за дигитализација на вредни ориентални ракописи, што се реализира од јуни во Националната и универзитетска библиотеката „Свети Климент Охридски“.
   
 • Култура 19.09.2013 14:41

  Почнува 38. Млад отворен театар

  Со претставата „Тоа што телото не го памети“ во режија, сценографија и кореографија на Вим Вандекејбус вечер во Македонската опера и балет почнува 38. Меѓународен театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ).
   
 • Економија 19.09.2013 14:33

  Сарачини на состанок на министри за енергетика во Вилнус

  Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска и утре ќе учествува на состанокот на министрите за енергетика, што ќе се одржи во Вилнус, Литванија, како подготовка за средбата на министрите од тој ресор во декември годинава. 
   

Pages