Вести

 • Свет 19.07.2014 17:57

  Истрагата за уривањето на малезискиот авион тапка во место

  Се уште трае мистеријата и меѓусебните обвинувања меѓу Украина и Русија - кој и зошто го урна малезискиот авион во кој загинаа 298 патници и членови на екипажот. Истрагата тапка во место. Владата на Украина ги обвини проруските бунтовници дека се обидуваат да ги уништат доказите.

 • Македонија 19.07.2014 17:39

  СОНК со поддршка за професорите кои добија отказ

  Универзитетскиот ректорат во Штип има рок до понеделник да ги унапреди во повисоко звање тројцата професори, кои добиле отказ од Економскиот факултет. Доколку тоа не се случи, највисокото раководство на синдикатот за образование од вторник ќе почне штрајк со глад.

 • Македонија 19.07.2014 17:24

  Слаб почеток на туристичката сезона

  Првите 20-тина дена од главната туристичка сезона на охридското крајбрежје поминаа далеку под очекувањата,барем кога се работи за домашните и туристите од соседните земји.

 • Македонија 19.07.2014 17:16

  Седма групна крштевка во реката Бабуна

  Петгодишната Анастасија денеска по групната крштевка во реката Бабуна се соедини со Бога.

  „Јас денеска се крштевав. Најинтересно ми беше кога попот ме зема во раце“, вели Анастасија Митревска.

 • Македонија 19.07.2014 17:10

  Камп туризам на Пивофест

  Илјадници посетители, ладно пиво, добра дружба, најпозитивната атмосфера во Македонија овие денови. Ова е сликата за Пиво фест Прилеп, кој трае веќе 2 дена. Освен преполните хотелски капацитети, гостите од Македонија и Европа го запоседнаа и „Паркот на револуцијата“ каде спијат под шатори.

 • Економија 19.07.2014 17:00

  Владата со нови мерки за поддршка на самовработувањето

  Невработените заеднички треба да достават бизнис план. Ако за работа се организираат тројца, секој ќе добие по три илјади евра. Парите треба да ги вратат за три години. Ако бизнисот го прават петмина, еден ќе добие пет илјади, а останатите четворица по 3 илјади евра.

 • Македонија 19.07.2014 16:46

  Германски модел на студирање на медицинските факултети

  На државните медицински факултети во земјава од септември стартува имплементацијата на германскиот модел на студирање. За прв пат студиите ќе се поделат на претклинички и клинички, а студентите ќе посетуваат и задолжителна практична тримесечна обука за болничко згрижување.

 • Култура 19.07.2014 15:57

  Хорот „Св. Злата Мегленска“ освои две први и едно второ место во Рига

  Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ освои две први и едно второ место на престижните Светски хорски игри што се одржуваат во Рига, Летонија, градот кој годинава ја носи титулата европска културна престолнина.

 • Свет 19.07.2014 15:19

  Набљудувачите на ОБСЕ пристигнаа на местото на падот на Боингот

  Првата 30 члена делегација од меѓународни набљудувачи вчера пристигна на местото каде што се урна малезискиот боинг.

 • Македонија 18.07.2014 20:00

  Сепак ќе се гради хотелот на Водно

  Сепак ќе се гради хотелот на Водно. Помина предлогот на советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Центар за измени на ДУП-от. Барокната фасада на ГТЦ тргната од дневен ред. Одлуката е донесена во присуство на претседавачот Мирослав Шиповиќ кој гласаше против.

Pages