Вести

 • Економија 18.05.2014 20:45

  Mашинските и електро инжeнерите се иднината на Македонија

  Тие постојано го скенираат пазарот на труд, дел од нив велат дека во Македонија е тешко да се најде добро поткован технички кадар.

 • Македонија 18.05.2014 20:39

  Македонија останува на располагање за Србија и БиХ

  Она што е потенцирано е тоа дека владата на РМ заедно со институциите стојат на располагање и секој повик или барање, како од Србија така и од Босна и Херцеговина ќе биде одговорено, согласно ресурсите и можностите што ги има владата на РМ.  НИе сме во контакт

 • Свет 18.05.2014 20:13

  Напаѓачи влегоа во либискиот парламент

  Напаѓачи вооружени со ракетни фрлачи и гранати го нападнаа парламентот на Либија, успеале да влезат и да го запалат. Одговорноста ја презеде самопрогласената либиска национална армија на поранешниот генерал Хафтар, кој ја обвинува власта дека поддржува екстремистички организации.

 • Македонија 18.05.2014 19:49

  ИН МЕМОРИАМ - Нада Димитрова

  Во 1964 година се вработува во радио-телевизија-скопје, каде што до пензионирањето работи како еден од првите уредници во редакцијата за сериозна музика. Реализатор е на бројни директни преноси од значајни музички настани од кои посебно се значајни концертите од фестивалот охридско лето.

 • Свет 18.05.2014 19:44

  Сандеј Тајмс:Најбогатите британци се побогати од било кога!

  Според истражување на британски Сандеј Тајмс, најбогатите Британци се побогати од кога било и тежат 520 милијарди фунти или третина од БДП-то на целата земја. Според експертите, до сега не е виден таков раст на личното богатство.

 • Свет 18.05.2014 19:41

  Швајцарија го одби минималецот од 18 евра на час

  Швајцарските гласачи на референдум го отфрлија предлогот за минимална плата од 18 евра на час, најголема во светот. Критичарите тврдат дека тоа ќе ја намали конкурентноста и ќе ја зголеми цената на производството и невработеноста.

 • Свет 18.05.2014 19:38

  23-катница во која живееле 92 семејства се урна во Пјонгјанг

  Иако уште била во изградба, во неа живееле 92 семејства. Има многу загинати, но не се знае точно колку. Властите дури денес ја соопштија веста заедно со кусо извинување.

 • Свет 18.05.2014 19:31

  18 луѓе упасени меѓу кои и директорите на рудникот во Сома

  Турската полиција уапси 18 луѓе поради трагедијата во рудникот за јаглен во Сома. Меѓу нив се и директорите на компанијата. Апсењето на широко го емитуваат сите медиуми во земјата. Катастрофата во која загина 301 човек предизвика бран на антивладини протести низ цела Турција.

 • Свет 18.05.2014 19:26

  Локални избори во Грција

  Гласањето се смета за тест на владата на Самарас и изборите за претставници за Европскиот парламент в недела. „Го исполнуваме правото на глас. Демократски и заедно, ќе излеземе од кризата“, вели Андонис Самарас, премиер на Грција
 • Македонија 18.05.2014 17:36

  Се донира низ цела Македонија - нова помош за Србија и Босна

  Белград е првата дестинација, а потоа координирано ќе ја спроведат мисијата. Ресорната министерка која ги испрати, сигурна е дека ќе се беспоштедни во спасувањето на подрачјата зафатени со стихијата. 

Pages