Вести

 • Економија 22.01.2014 16:36

  Сиромаштијата и климатските промени - теми на Давос

  Економската обнова на државите, се поголемиот јаз меѓу богатите и сиромашните  и климатските промени  се главните теми на самитот во Давос.
 • Македонија 22.01.2014 16:29

  Воз повреди жена во Прилеп

  60-годишна прилепчанка  е повредена во железничката несреќа што денеска околу 13 часот и 30 минути се случи сред град.

 • Македонија 22.01.2014 16:11

  Изборниот законик го помина комисискиот филтер

  Усогласените измени на изборниот законик ќе бидат тест на редовните претседателски избори и ќе покажат дали власта има волја да спроведе фер и слободно гласање, став на опозицискиот СДСМ.

 • Култура 22.01.2014 16:11

  Францускo кино во Кинотека

  Утре во 20 часот, во Кинотеката на Македонија ќе биде прикажан филмот “Брана на Пацификот”, на повеќекратно наградуваниот режисер Рити Пан, со извонредната Изабел Ипер и Гаспар Илијел.  

 • Култура 22.01.2014 16:06

  „Макфест“ со привлечни награди

  Фестивалот за забавна музика „Макфест“ годинава ќе се одржи последниот викенд во мај 2014 година, а финансиски ќе биде поддржан од страна на Министерството за култура.

 • Македонија 22.01.2014 15:56

  Метеопатија, модерна болест

  Ве вртат коските? Ве боли главата без посебна причина? Меланхолијата и депресивното расположение што ги создаваат температурните разлики, еден ден топло и сончево, друг студено и врнежливо, навистина им здодеа на многумина, а особено на метеопатите. Модерна болест што не избира возраст.

 • Економија 22.01.2014 15:50

  Cубвенционирано вработување

  Некој од неодамна, некој со децении бара работа во Агенцијата за вработување. Профилите на барателите различни, искуството скоро исто.

 • Македонија 22.01.2014 15:46

  Многу комбинации за пожарот во Пошта

  Дваесет и пет литарска канта со моторно масло е една од можните причини за пожарот во Македонски пошти. Биле мострите од понудувачот што го добил тендерот, а се чувале во канцеларијата на шефот на кабинетот на директорот. Арменд Фазлиу тврди дека не пушел во неа бидејќи е противзаконски.

 • Македонија 22.01.2014 15:42

  ЕУ да опстои на принципите

  Во Брисел, во фокусот на разговорите на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски со европратеникот Ричард Ховит, известител за Република Македонија во Европскиот парламент беше нацрт-резолуцијата за напредокот на Македонија во 2013 година, усвоена од Ко

 • Македонија 22.01.2014 15:34

  Урбанизација на Струга, екологистите се противат

  Екологијата како тема присутна на сите нивоа. Му се заканува ли нова еколошка катастрофа на струшкиот брег на Охридското Езеро?

Pages