Вести

 • Свет 01.11.2013 13:12

  Романски научници направија вештачка крв

   
  Таа содржи вода и разни видови соли, како и протеинот хемеритрин, екстрахиран од морски црви.
   
  Истражувачите од „Бабес Бољај“ Универзитетот во Романија се надеваат дека на тој начин ќе успеат да го надминат недостигот на крводарители.
   
 • Свет 01.11.2013 11:52

  Обама наредил на НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и СБ

  Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка, изјави американски претставник.
   
 • Свет 01.11.2013 11:45

  Земјотрес од 6,6 по Рихтер го погоди Чиле

  Земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска Чиле. 
   
  Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета, а надлежните служби не издадоа предупредување за цунами. 
   
 • Култура 01.11.2013 11:40

  Промовирана двојазичната монографија „Прекрасна Македонија“

  Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во Музејот на македонската борба, во присуство на голем број гости, ја промовираше луксузната двојазична монографија „Прекрасна Македонија“, во издание на „Трето уво“.
 • Македонија 01.11.2013 11:22

  Откриено поголемо количество дрога

  Во рацете на македонската царина паднаа 16 килограми марихуана наменети за европскиот пазар. Литванец, со британска возачка дозвола , се обидел да ја пренесе дрогата од Албанија  во  германски мерцесес. Успеал да помина на Ќафасан, но бил фатен на граничниот премин Табановце.

 • Свет 01.11.2013 11:12

  Ноќта на вештерките во САД

  САД и светот го прославија Хелоувин, или Денот на вештерките, кој традиционално се одбележува секоја година. Маскирани во вештерки и  духови, облечени во страшни костуми и ликови од научно фантастичните филмови, луѓето ширум светот се забавуваа и уживаа.
 • Македонија 01.11.2013 11:03

  Европратеничката Дорис Пак во Македонија

  Таа денеска заедно со министерот за образование и наука Спиро Ристовски ќе го посети основното училиште „Браќа Миладиновци“ во општина Аеродром, каде од оваа година се имплементира меѓународната ИБ програма.
   
 • Култура 01.11.2013 10:36
 • Свет 31.10.2013 22:08

  Сирија го исполни ветувањето

  Хемиското оружје уништено ден пред крајниот рок, изјави меѓународната набљудувачка група.
   
 • 31.10.2013 22:04

  НСА ги хакирала „Гугл“ и „Јаху“

  За разлика од програмата на НСА „Призм“, која шпионира со судска дозвола, програмата „Мускулар“, која оперира надвор од САД, не подложи на контрола.
   

Pages