Вести

 • Македонија 03.01.2014 16:04

  Зголемени барања за бугарски пасоши

  Рапидно расте бројот на млади луѓе кои заминуваат надвор од Македонија со бугарски пасоши. Според младинската коалиција „СЕГА“, ситуацијата е алармантна и треба под итно да се преземат мерки младите да останат тука.

 • Македонија 03.01.2014 15:51

  Акредитација на лабораториите во рок од 1 година

  Со пари од буџетот државните лаборатории се опремуваат со најсов

 • Македонија 03.01.2014 15:48

  Лекарската комора реагира

   

  Лекарската комора на Македонија остро го осуди нападот врз здравствените работници од Итната медицинска помош, што се случи 20 –тина минути пред новогодишната ноќ.

 • Македонија 03.01.2014 15:07

  Во Аеродром се гради повеќенаменско спортско игралиште

  Во општината Аеродром, близу до основното училиште ,,Александар Македонски,, стартуваше изградбата на повеќенаменското спортско игралиште.

 • Македонија 03.01.2014 15:02

  Средба на митрополитот Јосиф со Теута Арифи

  Со пораки за мир и сожителство, со желби за успешна година и среќни празници, митрополитот тетовско – гостиварски г. Јосиф ја дочека градоначалничката на Тетово Теута Арифи во седиштето на оваа епархија.

 • Македонија 03.01.2014 14:45

  Телото е на Маја Блажеска

  СВР Охрид и официјално потврди дека безживотното тело, кое беше пронајдено од полицијата во планинскиот појас над селото Велмеј, кај месноста Натнасер Бачила, е на 14-годишната Маја Блажеска,која исчезна на 12-ти ноември минатата година.

 • Економија 03.01.2014 14:38

  Солени цени на пазарите

  Трпезата полна колку и паричникот. Граѓаните внимателно избираат што ќе купат за божиќната трпеза . Солени се цените пред празниците - 120 денари за килограм костени со тенденција цената  уште да оди нагоре, околу  150 за ореви, портокалите  се 40 денари , мандарините 50. Најевтина е тиквата.

 • Македонија 03.01.2014 14:32

  Инвестициски бум во автомобилскиот сектор

  Македонија станува  „Мека“  за инвестирање во автомобилскиот бизнис. Осум познати светски компании  влегоа со гринфилд инвестиции . Седум  успешно  го етаблираа бизнисот  со производство на автокомпоненти во индустриските зони. Уште три од Германија и од САД најавија , ќе градат фабрики .

 • Свет 03.01.2014 14:21

  Нов бран бегалци кон ЕУ

  Во близина на островот Лампедуза,  италијанската морнарица и крајбрежната стража спасија повеќе од илјада емигранти  во последните 24 часа.

  Бегалците биле во 4 пренатрупани бродови  и се  воглавно од Египет, Тунис и Пакистан.

 • Македонија 03.01.2014 14:10

  Осуда на насилството врз Итна

  Лекарската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз здравствените работници од Итната медицинска помош што се случи  20 –тина минути пред 2014-та.

Pages