Вести

 • Македонија 25.04.2014 11:36

  1-ви Мај неработен ден за сите граѓани

  Денот на трудот 1 Мај (четврток), согласно Законот за празниците, е неработен за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

 • Свет 25.04.2014 11:13

  Потрагата по малезискиот авион ќе трае со години

  Потрагата по исчезнатот малезиски авион веројатно ќе се одолговлечи на повеќе години, изјави денеска висок американски претставник. Подводната потрага во Индискиот Океан во реонот западно од Австралија по каква било трага, која ќе доведе до остатоците од авио
 • Македонија 25.04.2014 10:56

  На Дрисла ќе се уништуваат фалсификувани производи

  Координативното тело за интелектуална сопственост, традиционално на Денот на интелектуалната сопственост на депонијата „Дрисла“ ќе спроведе јавно уништување на одземените производи со кои се повредени правата од интелектуална сопственост, авторското право и сродните права и правата од индустрис
 • Македонија 25.04.2014 10:50

  Наградена енергетската обнова на ОУ „Партенија Зографски“ од Кисела Вода

  Престижната интернационална награда на фондацијата Енерџи глоуб, која секоја година се доделува за најдобрите светски еколошки проекти, годинава му припадна на проектот Енергетска обнова на ОУ “Партенија Зографски” од општина Кисела Вода.

 • Македонија 25.04.2014 10:27

  Курц: ЕУ да oвозможи поголема перспектива за Западен Балкан

  Европската унија не смее да се заморува од натамошното проширување и треба да овозможи поголема перспектива за државите од Западен Балкан кои се уште не се нејзини членки, изјави синоќа во Виена, министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц. 
 • Економија 25.04.2014 10:20

  Штипска фирма ќе произведува шасии за „Ван Хол“

  Компанијата „Актива“ гради нова фабрика во Штип во новата индустриска зона Запад. Предвидена е изградба на две фабрики од по 16.000 метри  квадратни. Стартуваше изградбата на првата хала со големина од 8.000 метри квадратни.

 • Култура 25.04.2014 10:13

  По 20 години, „Буре Барут“ во Прилеп

  Точно по дваесет години „Буре Барут на Дејан Дуковски е вторпат премиерно на македонска сцена. За режисерот Наташа Поплавска, текстовите на Дуковски се поставувани трипати повеќе на странските сцени и затоа ова е посебен предизвик.

 • Економија 25.04.2014 10:03

  Извозот бара нови сорти и технологии

  За освојување на европскиот пазар според  искуствата на домашните и на странските откупни центри потребни се нови технологии, сорти и форми на организирање.

 • Македонија 25.04.2014 09:59

  Крај на изборната кампања, од полноќ молк

  Завршни митинзи одржуваат вечерва коалициите и политичките партии во пресрет на утрешниот молк пред вториот круг на претседателските избори и предвремените парламентарни избори закажани за в недела.
   
 • Свет 25.04.2014 09:56

  САД и Русија се „препукуваат“ за Украина

  Русија не презема ни еден единствен чекор за исполнување на условите од договорот за деескалација на напнатоста во Украина постигнат пред една недела, порача американскиот државен секретар Џон Кери.

Pages