Вести

 • Свет 03.01.2014 14:21

  Нов бран бегалци кон ЕУ

  Во близина на островот Лампедуза,  италијанската морнарица и крајбрежната стража спасија повеќе од илјада емигранти  во последните 24 часа.

  Бегалците биле во 4 пренатрупани бродови  и се  воглавно од Египет, Тунис и Пакистан.

 • Македонија 03.01.2014 14:10

  Осуда на насилството врз Итна

  Лекарската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз здравствените работници од Итната медицинска помош што се случи  20 –тина минути пред 2014-та.

 • Македонија 03.01.2014 13:14

  Полицијата потврди-телото е на 14-годишната Маја

  Охридската полиција  потврди дека телото пронајдено вчера  од увидната екипа на СВР Охрид во атарот на село Велмеј, охридско е на  четиринаесет-годишното девојче Маја Блажеска од село Лешани кое исчезна лани 12-ти ноември .

 • Свет 03.01.2014 10:25

  100 милиони Американци заглавени во снежна бура

  Уште едно силно снежно невреме ги погоди североистокот на САД и Канада, уште неотстранети последиците од предновогодишното. Силните снежни врнежи што се движеа од средниот исток во градот Боксфорд во Масачусетс натрупаа рекордни 53 сантиметри.

 • Македонија 02.01.2014 23:58

  Премиерот Груевски во „Опуштено“ со Тони и Део

   
  Премиерот во „Опуштено“, зборуваше за детството во Мичурин, Ѓорче Петров и Капиштец. Од детството ги памети безгрижни игри на улица, смеата, тепачките, пренесува Нетпрес.
   
 • Македонија 02.01.2014 17:08

  Кои се најуспешните Струмичани?

  Париз, Минхен, Герлиц, Рига и Пиран се местата од каде седумгодишната пијанистка Ивана Мазнејкова го комплетираше победничкиот поход низ Европа во 2013-та. Овој неверојатен музички талент го препознаваат и оркестрите во Хелсинки и Венеција кои во 2014 планираат заеднички настап.

 • Македонија 02.01.2014 17:05

  Сонцето носи големи заштеди

  Со 230 сончеви денови годишно Македонија може да биде лидер во искористувањето на овој бесплатен енергенс. Токму тоа било причина инженерот Марјан Стеваноски од Прилеп да создаде уникатен систем на соларни панели кој доколку денот е сончев во зима повеќе од 13 часа бесплатно го грее домот.

 • Македонија 02.01.2014 16:51

  И годинава нови инвестиции во здравството

   Целосната  инвестиција е 112 милиони евра, од кои само изградбата ќе чини 70 милиони.  На 8-ми јануари, ќе биде објавен тендер за изградба на нова болница во Кичево, ќе се градат нови болници и во Штип и во Струмицa.

 • Македонија 02.01.2014 15:09

  Блажевска пронајдена кај охридско Велмеј?!

  Охридската полиција пронајде женско тело  во планинскиот појас над охридското село Велмеј кај месноста Натнасер Бачила,но засега од таму не потврдуваат дали се работи за 14-годишната Маја Блажеска која е пријавена за исчезната на 12- ти ноември минатата година.

 • Македонија 02.01.2014 14:39

  2014 – година на инвестиции во здравството

  Зградата на Гинекологија стара 80 години оди во историјата.  На нејзиното  место ќе никне новиот Клинички центар . Современ, според сите стандарди, овој објект  ќе ги нуди најдобрите  здравствени услуги.

Pages