Вести

 • Свет 23.03.2014 15:29

  Локални избори во Франција

  Инаку, Општинските избори се избори кои заедно со претседателските најмногу ги мобилизираат французите,ова најмногу поради локалните влогови. МТВ ги следи изборите во Нанси, каде градоначалникот ја препушта власта по триесте години мандат.

 • Економија 23.03.2014 15:17

  Сарачини: „Ова е прва централа на биогас во Македонија“

  Mинистерот за економија Ваљон Сарачини заедно со заменик директорот на технолошки индустриски развојно зони (ТИРЗ) Асип Усеини и директорот на Стопанска комора на северозападна Македонија Арбен Халили, ги посетија гасната термоелектроцентрала во село Требош и технолошко индустриската зона во Тето

 • Економија 23.03.2014 14:59

  Зоната Чојлија е индустриски „бум“

  Чиста  локација со донесени приклучоци за струја и вода и со тампониран  пристапен пат. Понуда по светски терк која е магнет за сите заинтересирани инвеститори.

 • Култура 23.03.2014 14:30

  Во Париз претставени лауреатите на „Струшки вечери на поезијата“

  На одбележувањето, во организација наУНЕСКО и Струшките вечери на поезијата, пред присутните дипломатски преставници на неколку земји во УНЕСКО, дипломатските претставници на земјите од каде потекнуваат лауреатите, зборуваа амбасадорот на Република Македонија в

 • Свет 23.03.2014 13:59

  Република Македонија под уставно име во учебник на грчки универзитетски професор

  Алексис Хераклидес е професор по меѓународни односи и решавање на конфликти на катедрата за политички науки и историја на државниот грчки универзитет “Падион”, а на студентите им предава од учебникот именуван како “Анализа и решавање на конфликти” чиј е автор е

 • Култура 23.03.2014 13:41

  65 години - Национален ансамбл „Танец“

  Планирани се 25 концерти низ Македонија и пет во Скопје, од кои еден ќе бидем „мега концерт“. Од Ансамблот најавија дека целата 2014 година ќе биде јубилејна. 

 • Македонија 23.03.2014 13:18

  ЦИА: ВМРО ДПМНЕ со најголема поддршка меѓу испитаниците

  На прашањето во кои лидери на политичка партија имате најголема доверба, 37 , 85 насто од испитаниците  одговориле за претседателот на ВМРО ДПМНЕ -  Никола Груевски.  во Зоран Заев претседателот на СДСМ имаат доверба 11, 69 насто од испитаниците .

 • Македонија 23.03.2014 12:57

  За Украина не постои Македонија

  Како што објавува хрватскиот портал „Индекс“, сите држави од поранешна Југославија не постојат на промотивниот тв спот на привремениот премиер Арсениј Јацењук и се припоени кон Хрватска.

 • Македонија 22.03.2014 17:47

  Метео

  Деталите за времето во недела во МЕТЕО на МТВ со метеорологот Глигор Митковски

 • Свет 22.03.2014 17:43

  С. Кореа тестираше 30 ракети со краток дострел

  Северна Кореја денеска повторно тестираше 30 ракети со краток дострел на источниот брег на земјата кон Јапонија, откако на трети март истрела две балистички ракети.

Pages