Вести

 • Македонија 31.12.2013 10:45

  Кавадарчанец доделил две илјади пакетчиња

  Две  илјади  деца од кавадаречко годинава  новогодишната бајка ја доживејаа во дворот на семејството Вареловски. Тука секое попладне, домаќин на љубопитните дечиња е Дедо Мраз.

 • Свет 31.12.2013 10:42
 • Македонија 30.12.2013 22:14

  Извлечени првите добитници од наградната игра „Фискална во рака награди без мака“

  Вечерва во првото коло на наградната игра „Фискална во рака награди без мака“, беа извлечени првите добитници на трите главни награди, стан, дуќан и автимобил, како и добитниците на другите 150 награди од наградниот фонд на оваа игра.
   
 • Македонија 30.12.2013 18:00

  Дедо Мраз пристигна со воз

  И оваа година како и секоја во последните 30, традиционално Дедо Мраз пристигна на железничката станица во Гевгелија. Можеби не пристигна со поларниот експрес, но сигурно пристигна со возот во Гевгелија.

 • Македонија 30.12.2013 17:54

  Метео за празниците

  2013 ќе ја испратиме со облачно и релативно топло време. Со какво време ќе ја започнеме новата година?
  Информациите од метеорологот Глигор Митковски во МЕТЕО на МТВ1...

 • Македонија 30.12.2013 17:44

  Повеќе пари за селските и за новите матични лекари

  Матичните лекари почетници  наредната година  ќе бидат финансиски стимулирани од Фондот за здравствено осигурување.

  За да ги мотивираат да работат во пооддалечените села ќе им исплаќаат дополнителни  5000 денари  на постојната капитација.

 • Македонија 30.12.2013 17:43

  Нов комјутеризиран транзитен систем

  Од први март наредната година сите компании задолжително ќе мора да го користат новиот компјутеризиран транзитен систем кој овозможува движење на стоките меѓу сите земји членки на ЕУ со користење на една декларација и една гаранција.Овој систем во моментов го користат 32 земји и поврзува над 2300

 • Македонија 30.12.2013 17:37

  Опозицијата молчи за предвремени избори

  За три месеци се  редовните претседателски , но дали ќе се случат и предвремени парламентарни избори? Изјавата на премиерот во новогодишното интервју за МРТ дека власта е подготвена и за предвремени избори , аналитичарот  Клековски ја коментира како повик до опозицијата да се изјасни за тоа.

 • Свет 30.12.2013 17:28
 • Свет 30.12.2013 16:50

  Терор во Русија

  Само еден ден по несреќата што се случи на железничка станица во рускиот град Волгоград, нова експлозија одекна во тролејбус, при што загинаа најмалку 12 лица, а 28 се повредени. Меѓу повредените има и едногодишно дете.

Pages