Вести

 • Македонија 20.11.2013 09:26

  Несреќите при работа се почести ,Синдикатот бара бенефицираниот стаж

  Несреќите при работа стануваат се почести, 30-годишен рудар  загина во рудникот САСА, а градежен работник во Скопје падна од 8 метри височина и се здоби со сериозни скршеници .Овие две  несреќи се нова опомена де

 • Македонија 20.11.2013 09:21

  Предадена милионитата електронска здравствена картичка

  Само во последниве два и пол месецa се поделени 400 илјади. До нова година сите граѓани ќе мора да поднесат барање.

 • Македонија 19.11.2013 16:22

  Лекари од дијаспората за Македонија

  Македонците не ги забораваат своите корени каде и да се .Пред еден месец е формирано  Меѓународно македонско лекарско друштво на кое му претходеше австралиско- македонска лекарска асоцијација основана пред 4 години.Иницијатор и основач е 47- годишниот оториноларинголог, д-р Зоран Бечваровски, кој

 • Македонија 19.11.2013 15:19

  Временска прогноза

  Променливото и релативно време топло продолжува понатаму.

  Утре ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди и повремени врнежи од дожд. Во Скопје повеќе со услови за локални врнежи од дожд. Ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од југо-источен правец.

 • Култура 19.11.2013 14:30

  Битолскиот театар со овации во Санта Барбара

  Првпат во историјата на театарот во Санта Барбара, во еден ден, на два меѓународни јазика, во продукција на американска и македонска театарска куќа, а под водство на режисерот Џон Блондел, на сцената на „Театар Портер" беше изведена претставата „Хенри Шести" од Вилијам Шекспир.

 • Македонија 19.11.2013 13:33

  Политиката во корист на економијата

  Покровителот на фестивалот, Ане-Мете Расмусен, сопруга на Генералниот Секретар на Алијансата е задоволна од македонската понуда и квалитетот на нашите производи. Македонските фирми успешно се рекламираат преку оваа социјална манифестација која се организира веќе 44 години во Брисел.

 • Македонија 19.11.2013 13:28

  „Вазали, купен легитимитет со крадени гласови, егзодус“

  Претставувањето на програмата на Илија Страшевски, новонаименуваниот македонски амбасадор во Косово, падна во сенка во Комисијата за надворешна политика по размената навреди и закани меѓу Ермира Мехмети од ДУИ и Орхан Ибраими од ДПА.

 • Македонија 19.11.2013 12:12

  13 Осомничени за инцидентите во ЈСП

  МВР ги расчисти двата инцидента во автобусите на ЈСП со број 7 и број 33 што се случија  пред неколку дена, а претходеа на најголемиот во 65-та.. Осомничени се за насилство 13 малолетници.. Двајца учествувале и во двата  инцидента..  Четворица од нив пак и претходно и се познати на полицијата.

 • Свет 19.11.2013 11:51

  Циклонот Клеопатра-смртоносен на Сардинија

  Најмалку 17 лица настрадаа во поплавите што ноќеска го зафатија средоземниот остров Сардинија, предизвикани од циклонот Клеопатра. Реките ги пробија бреговите, носејќи пред себе автомобили, поплавувајќи ги домовите.

 • Македонија 19.11.2013 09:45

  Последен оглас за легализација на узурпирано земјиште

  Со последниот јавен повик за закуп на земјодеклото земјиште завршува легализацијата на узурпираното државно земјиште.

  Сите што имаат долгогодишни насади,овоштарници и лозје, ќе мораат да имаат и договори за закуп.

Pages