Вести

 • Свет 18.03.2014 14:15

  На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

  Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги стават на “црната листа“, но дека присоединувањето на Крим во Руската Федерација е речиси готова ра

 • Македонија 18.03.2014 14:12

  Уапсени двајца шумочувари- примиле поткуп

  Двајца шумочувари наместо да напишат пријава за диво исечени дрва, барале поткуп од 100 евра.

 • Свет 18.03.2014 14:07

  Кипар е против санкции за Русија

  Никозија е против воведувањето на санкции за Русија, што можат да доведат до негативни последици за економиите на земјите-членки на Европската унија, изјавил кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

 • Свет 18.03.2014 14:02

  Давутоглу: Меѓународната заедница не успеа во тестот за Сирија

  Меѓународната заедница не успеа во тестот за Сирија, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

 • Економија 18.03.2014 13:49

  68 компании за 4 дена поднеле барање за вработување млади лица

  Вкупно 68 компании поднеле барање за користење на поволностите за вработување млади лица до 29 години за само четири дена, соопшти министерот за труд и социјална политика Диме Спасов кој денеска пред стопанствениците ги презентираше новите мерки за потикнување

 • Македонија 18.03.2014 13:43

  Општина Кисела Вода-дел од проектот за батерии "Гоу клин"

  Општина Кисела Вода се вклучи во проектот за селекција на отпадни батерии ”Гоу Клин” започнат пред 3 години по иницијатива на шведската амбасада, чија реализација е овозможена со поддршка на Норвешката Амбасада во Белград.

 • Свет 18.03.2014 13:39

  Фабиус: Русија суспендирана од Г-8

  Францускиот шеф на дипломатијата Лоран Фабијус  изјави дека лидерите на земјите членки на Групата осум најразвиени економии во светот Г-8, го суспендираат членството на Русија во групата поради тензиите околу Украина и присуството на руски воени сили на Крим.

 • Свет 18.03.2014 13:37

  Сеуште се трага по малезискиот авион

  Исчезнатиот малезиски авион по исчезнувањето од радарот  наводно летал уште неколку часа на висина од околу 1.500 метри за да остане невидлив, техника што обично ја користат борбените авиони, а во случај со големи авиони како „Боинг 777“ тој потег би можел да биде исклучително опасен бидејќи се
 • Економија 18.03.2014 13:30

  Индустриската зона во Зубовце ќе ја намали невработеноста во гостиварско

  Замислата на неколку млади стопанственици од Гостивар, која ја имале пред повеќе години, од прехрамбената, металната индустрија и услужните дејности се заокружи пред три години кога почна да функционира мини индустриската зона во близина на селото Зубовце, општ

 • Свет 18.03.2014 12:35

  Путин: Крим е неотуѓив дел од Русија!

  Рускиот претседател Владимир Путин говорејќи во Парламетот во Москва денеска го поздрави референдумот во Крим, нагласувајќи дека 96% од гласачите одлучија да и се приклучат на Русија.

Pages