Вести

 • Свет 15.11.2013 11:20

  Венизелос: Проширувањето не е приоритет на грчкото претседателство со ЕУ

  Проширувањето и Западен Балкан, кои беа Солунската агенда, не се приоритет на претседателството, во смисла дека настаните се движат, изјави грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.
 • Свет 15.11.2013 11:15

  „Обамакеар“ одложена за една година

  По бурните реакции од американските граѓани Претседателот Барак Обама објави дека неговата здравствена реформа попозната како Обамакеир ќе биде одложена за една година.

 • Македонија 14.11.2013 22:27

  Загина работник при изградба на „Мериот“

  Милисав Михајловски роден 1965 година паднал во незаштитен  отвор од 9-от кат на зградата и загинал на лице место. Бил вработен во фирмата Дими Монт. Несреќниот работник работел на менување цевки за да се стават во отвор за вентилација широк  квадратен метар.

 • Свет 14.11.2013 16:15

  Малта ке продава пасоши и државјанства на странци

  Малетешкиот парламнет одлучи  да продава   малтешко државјанство за 650 илјади евра на трети земји . Според планот на премиерот Џозеф  Маскат  на оваа островска земја  за кратко време   ке се зголеми буџетот   и тоа за 30 милиони евра.

 • Свет 14.11.2013 15:57

  Филипинците се борат за живот

  Филипинците ја продолжуваат борбата со животот.  Соочени со судбината и последиците од разорниот тајфун, илјадници преживеани чекаат на аеродромот Таклобан тронка надеж за подобро утре. Болни, стари, млади, неподвижни. Сите со една цел, да ги најдат своите најблиски и да добијат засолниште.

 • Македонија 14.11.2013 15:04

  Со сензор возило до побезбедни патишта

   За првите девет месеци од годинава се регистрирани 139 настрадани наспроти 132 жртви во 2013. Во 90 насто од несреќите, причина е човечкиот фактор,односно неодговорното однесување на возачите.Сепак, и натаму црните сообраќајни точки во земјава предизвикуваат незгоди со смртни последици.

 • Македонија 14.11.2013 14:46

  САД ја подржуваат Македонија за членство во НАТО

  Се што правиме заедно е со цел што поскоро Македонија да биде дел од алијансата,изјави заменик на помошникот американски секретар за одбрана,Евелин Фаркаш по средбата со министерот Талат Џафери,кој потенцира дека Македонија останува партнер во мировните мисии.Џафери најави заедничко учество со га

 • Економија 14.11.2013 14:19

  Виктор Мизо во Детроит ги претстави поволностите за инвестирање во Македонија

  На овогодинешната јубилејна 15-та по ред конференција во организација на Original Equipment Suppliers Association (Здружение на авторизирани производители на автомобилски компоненти)- ОЕSA 2013 Outlook Conference беа претставени инвестициските поволности во Реп

 • Економија 14.11.2013 14:13

  Eкономски факултет прослави 63 години постоење

  20 116 студенти за овие 63 години призлегоа од економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј .Денеска оваа реномирана научна установи  промовираше 160  дипломирани студенти за академската 2012/2013 година  .

 • Македонија 14.11.2013 13:47

  143 илјади смс пораки стигнаа до родителите

  Министерот Спиро Ристовски ги повика сите  заинтересирани кои што  немаат оставено телефонски број или електронска адреса, а сакаат да ги добиваат податоците преку  смс, да ги пријават кај  класните раководителите на своите деца или во училиштата.

Pages