Вести

 • Македонија 07.03.2014 17:29

  Уапсени Цариници во Ново Село

  Според МВР, организираната група дејствувала подолго време. Нарачателите на сомнителната стока која претходно ја купувале во Бугарија и Грција, ја оставале на одредено место само з анив познато во овие држави.

 • Македонија 07.03.2014 17:24

  Лустрација: Управниот Суд одби 25 тужби

  Меѓу нив се екс претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски,Владимир Милчин,актерите Јорданчо Чевревски и Кирил Псалтиров.

 • Свет 07.03.2014 16:40

  Јанукович во критична состојба- доживеал срцев удар

  Соборениот украински претседател Виктор Јанукович кој е во егзил, моментално се наоѓа во болницата во Москва, пренесуваат руските медиуми.

  Наводно, тој преживеал тежок инфаркт и сеуште е во тешка состојба, пренесува Дејли мејл.

 • Економија 07.03.2014 16:25

  Индустриското производство- стимул за економијата

  Индустриското производство во јануари годинава бележи зголемување  од 6,4 проценти споредбено со истиот месец мината година.
 • Свет 07.03.2014 15:36

  Половина милион лица без работа во Босна и Херцеговина

  Меѓу огромниот број граѓани, кои немаат работа во Босна и Херцеговина има и такви кои се регистрирани во бироата за вработување цели 20 години, пишува денеска весникот „Независне новине“, повикувајќи се на податоци на Здружението на невработените во БиХ.

 • Македонија 07.03.2014 15:35

  Зошто се празнува Денот на жената

  Цвеќе, бонбониери, накит, убаво вино... Покрај подароците кои ги добиваат припадничките на понежниот пол за Денот на жените, 8-март, празникот треба да  потсети и на правата кои ги имаат жените и на вниманието кои треба да го добиваат постојано.

 • Свет 07.03.2014 15:20

  Европската десница избира кандидат за претседател на ЕК

  Европската народна партија го избира својот кандидат за функцијата претседател на Европската комисија. Европската десница ќе треба да се одлучи меѓу Французинот Мишел Барние и поранешниот премиер на Луксембург, Жан-Клод Јункер.

 • Македонија 07.03.2014 15:19

  Метео

  Во првата половина од викендот нѐ очекува променливо облачно време со сончеви периоди и со повремени слаби врнежи од дожд во западните делови од земјава, а на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и умерен ветер од северен правец.

 • Македонија 07.03.2014 15:16

  Кампањата за претседателските избори ќе почне на 5-ти април

  Државната изборна комисија (ДИК) со консензус најде решение за поклопувањето на двете кампањи поради предизборниот молк за претседателските избори.
   
 • Македонија 07.03.2014 15:14

  За прв пат во Македонија детска интервентна кардиологија

  На Клиниката за кардиологија  на 4 бебиња им беа проширени артериските садови. Засега ќе избегнат операција. Заедно со тимот за детска кардиохирургија ќе се надополнуваат и ќе спасуваат по 100 деца годишно кои што имаат потреба за некаков  зафат поради вродени срцеви маани.

Pages