Вести

 • Економија 13.11.2013 12:02

  Пријавување за полагање испит за лиценци за проценители на тутун

  Почна пријавувањето за полагање испит за лиценци за проценители на тутун. Огласот ќе трае до 15 ноември. На секоја откупна вага, според законот, мора да има и по еден лиценциран проценител , претставник на здруженијата  на тутунопроизводителите.
 • Македонија 13.11.2013 11:42

  Словенија – силен поддржувач на македонската ЕУ и НАТО интеграција

  Премиерот Груевски е во официјална посета на Словенија. Во Брдо кај Крањ има средба со својата колешка, словенечката премиерка Аленка Братушек.

 • Македонија 13.11.2013 00:20

  Алабаковски ја освои публиката

    Наградата  му донесе 20 илјади евра. Изведбата на Ламбе освои 124 гласа на гласањето преку мобилен телефон. Второпласираната Тамара Додевска доби 10 илјади евра со песната „Тешко без тебе“  Трета е песната „Ако ме боли“  на Димитар Андоновски , а наградата изнесува 5 илјади евра. 
 • Македонија 13.11.2013 00:00

  И во 2014-та бесплатно бањско лекување

  Нови 5,500 пензионери идната година ќе ги користат поволностите на бесплатното бањско лекување. Владата обезбеди 30 милиони денари, изјави премиерот Груевски.

 • Македонија 12.11.2013 23:53

  Ново признание за нашата држава

  Попладнево во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк, 177 земји членки гласаа за прием на Македонија во советот за човекови права со мандат од  две години. Ова тело на Обединетите Нации брои 47 членки.

 • Економија 12.11.2013 23:48

  Телеком и две медицински фабрики ќе отвораат нови работни места

  Европска компанија од телекомуникацискиот бизнис  до крајот на овој  или во почетокот на наредниот месец ќе ја објави одлуката за реализирање на голема инвестиција во земјава.  Таа  во период од 3 години ќе вработи над 1000 луѓе ,претежно со високо образование . 

 • Македонија 12.11.2013 23:30

  Адвокатите тврдат-ништо не е незаконито

  Клучниот сведок на обвинителството не знаел од кој период датираат или дали се артефакти, предметите кои што ги набавувал и препродавал. Призна дека тој самиот купил бронзена плоча за 150, а  ја продал за 2000 евра . Три  метални  фигури купил по цена од 450, а  ги продал  за 1000 евра.
 • Македонија 12.11.2013 23:24

  Прегазен е полицаец

  Прегазен е полицаец на локалниот пат Долно Количани – Драчево. При рутинска полициска контрола, возило ,,Лада Нива,, наместо да запре, удрило во полицискиот службеник, кој е пренесен во ургентниот центар во Скопје. Неофицијално станува збор за дрвокрадци.

 • Македонија 12.11.2013 16:23

  Македонија под уставното име-основач на европската борбена група

  Македонија под уставното име ќе учествува во борбената група на Европската Унија, во втората половина на 2014 година ЕУБГ.  Ова во Брисел го изјави македонскиот министер за одбрана Талат  Џафери за време на средбата со неговиот домаќин, белгискиот министер Пиртер де Крем., Со учество во ЕУБГ, Мак

 • Македонија 12.11.2013 16:17

  Дури 684 амандмани го оптоварија предлог буџетот за идната година

  Утре во комисијата за финансирање и буџет стартува расправата за големината на државната каса за идната година.поднесени се 684 амандмани.Речиси половина од нив се од опозицискиот СДСМ.Владејачкото мнозинство нема доставено амандмани на предлог буџетот.Според деловникот е предвидено 5 дена за опш

Pages