Вести

 • Македонија 28.11.2013 07:12

  Метео

  Денес не очекува сончево и стабилно време со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северен правец.Утрото ќе биде студено со минимална температура од -9 до -2,а во текот на денот максималната дневна ќе се движи во интервал од 2 до 8 степени.Поради ниските утрински температури ќе им
 • Македонија 27.11.2013 22:33

  Основците ќе учат според Кембриџ

  Дилемите дали одреден учебник е добар или не и дали соодветствува на возраста, заминуваат во историјата.
 • Македонија 27.11.2013 22:26

  Спречен шверц на марихуана

  Спречен е шверц на 30 килограми марихуана во вредност од 200 илјади евра. Царинската управа на РМ дрогата ја пронашла под покривот на возило, марка Фолксваген. Марихуаната требало да заврши во Грција кај албански државјанин кој живее во Солун.

 • Македонија 27.11.2013 22:09

  Француски бизнис интерес за Македонија

  Министерот за економски прашања Владимир Пешевски најави зголемен француски интерес за вложување во земјава. По бизнис саемот во Лион, е заклучено дека височината на даноците во Франција ги мотивираат француските инвеститори да се интересираат за Македонија.
 • Македонија 27.11.2013 21:49

  Колку се ценкаат Македонците?

  Го нема во речникот, ама во секојдневието е од памтивека. Ценкањето. Купувачи, продавачи. Едните  да спуштат цена, другите да останат на своето.

  На Истокот е уметност, го има и на Западот. Ценкањето или пазарењето кај нас со свои приврзаници.

 • Македонија 27.11.2013 21:32

  Нов парк во Ресен

  Препознавајќи ја важноста на зелените површини во одржувањето на квалитетот на животната средина, особено во урбаните средини, Општината Ресен отпочна со подигнување на нов парк во близина на централното градско подрачје.

 • Македонија 27.11.2013 19:54

  Нови 400 вработувања во јавното здравство

  - Веќе се распишани огласите за 400 вработувања во јавното здравство, од кои половина се докторски кадар, односно специјалисти или специјализанти, а другата половина се сестри, болничари, акушерки и друг медицински персонал, појасни министерот за здравство Никола Тодоров денеска по засадувањето д

 • Македонија 27.11.2013 19:49

  Шумски фонд на балканската мапа

  Планетата земја дише на жабри .Економскиот развој  удри по белите дробови . За десетина години изчезнале ,2,3 милиони квадратни километри шума, површина колку цела Алјаска.Масовно сечење, невреме ,пожари ..

 • Македонија 27.11.2013 13:57

  Никола Попоски во Брисел

  Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски на 27 и 28 ноември 2013 година ќе оствари работна посета на европските институции – Европскиот Парламент и Европската Комисија - во Брисел.
 • Македонија 27.11.2013 12:22

  Закон за окрупнување на земјоделско земјиште

  Се предлага окрупнување на земјодеското земјиште по две основи. По службена должност  или  по барање на најмалку  70 проценти од сопствениците на половина од  површината.

  Окрупнетото земјиште нема да може да биде предмет на физичка делба меѓу сосопствениците.

Pages