Вести

 • Свет 27.11.2013 12:18

  Американски бомбардери над кинеската забранета зона

  Два американски бомбардерa Б-52 се во центарот на ескалацијата во Источното кинеско море. Невооружени, прелетале над новата кинеска зона за противвоздушна одбрана над спорните острови Сенкаку, предизвикувајќи го Пекинг.

 • Македонија 27.11.2013 10:13

  Засади ја својата иднина

  Снежната покривка во Скопје и околината не беше пречка за голем број ентузијасти да излезат на терен, да ги земат лопатите и да ја засадат својата иднина. оваа година се пошумува на 400 локации, а ќе се засадат 5 милиони дрвца. 

 • Македонија 27.11.2013 08:50
 • Македонија 27.11.2013 08:35

  Голем напредок за Македонија

  Советот на министрите на ЕУ на декемврискиот самит нема да ги повлече препораките Македонија да ги почне претпристапните преговори,очекува Директорот во Директоратот за проширување на Европската Комисија,Кас Грање.
 • Македонија 26.11.2013 16:43

  Кофикап - нов инвеститор во Кавадарци

  Се пополнуваат парцелите во индустриската зона кај Кавадарци. По гигантот Дрекс-Мајер, како фирма-сателит влегува туниската компанија „Кофикап“ ,како европски пример за вмрежување на малите и средните фирми во кластери. Ова е голема шанса и за домашните  фирми.

 • Македонија 26.11.2013 16:26

  Шиповиќ пред истражен судија

  Повеќе од 4 часа трае распитот на истражниот судија во затворот во Шуто Оризари на првоосомничениот во случајот претседавач,Мирослав Шиповиќ.Се уште нема информација дали претседавачот на советот на Општина Центар се брани со молчење или пак дал исказ.Мирослав Шиповиќ беше уапсен на 15 октомври н

 • Македонија 26.11.2013 15:52

  Попова Шапка се подготвува за скијачката сезона

   Во зависност од интензитетот на врнежите и квалитетот на снежната покривка, наскоро се очекува патеките да бидат подготвени и официјално да започне скијачката сезона.

 • Култура 26.11.2013 14:46

  Македонски уметници за 69 години Филхармонија

  Во четврток на 28 ноември 2013, во Салонот на МОБ, со почеток во 20:00 часот, Македонската филхармонија ќе го претставува концертот симболично насловен „КОН ЈУБИЛЕЈОТ...“, со кој Македонската филхармонија ќе прослави 69 години од своето постоење.
 • Свет 26.11.2013 13:02

  Расте тензијата во Украина

  Продолжуваат проевропските,  анти владини демонстрации трет ден по ред.  Илјадници демонстранти се судрија со полицијата, која со солзавец и водни топови ја растерувааше толпата која се обиде да влезе во Владата.

 • Свет 26.11.2013 12:40

  Тајландската влада се соочи со народот

  Илјадници тајландски антивладини демонстранти протестираа против работењето на премиерката Шинаватра, со барање за оставка на Владата. Во главниот град Бангког, тие ги запоседнаа министерствата, а на службениците им поставија ултиматум да ги напуштат зградите.

Pages