Вести

 • Македонија 04.12.2013 10:20

  Новини во кардиоваскуларните операции

  Во заводот за кардиоваскуларни заболувања во Охрид за прв пат е изведена интервенција на периферни артерии на екстремитети. Првите зафати  беа изведени под супервизија на експерт од Австрија каде што претходно се обучуваше лекарски тим од Охридската болница.

 • Економија 03.12.2013 23:14

  Банките се полни со пари , каматите нема да растат

  Каматите нема да растат , трендот на намалување ке продолжи  во 2014 тата , банките се полни со пари.

 • Македонија 03.12.2013 23:03

  Филе бара насоки од земјите членки за Македонија

  ,,Бараме од земјите членки на Унијата да ни дадат насока како планираат да го затворат прашањето со евроинтегарцискиот процес на поранешната југословенска република Макеоднија дотолку повеке што европската комисија оваа година ја даде својата 5 по ред препорака за почнување на пристапните прегово

 • Македонија 03.12.2013 22:49

  Интервју на премиерот Груевски за Кинеската ТВ

  Македонија е навистина еден вид „порта“ кон Европа. Се обидовте да се приклучите кон Европската Унија и НАТО, но наидовте на блокада од Грција, а спорот со името е голем проблем. Грција не го прифаќа името Македонија затоа што во северна Грција има територија со истото име.

 • Македонија 03.12.2013 17:55

  Одземање концесии на фирми кои нема да платат годишен надоместок

  Десетти  декември е крајниот рок на концесионерите за плаќање на концесискиот надоместок ,а на оние компании  што нема да го направат тоа ќе им биде одземена доделената концесија .Според министерот за екомонија Сараќини законот за минерални суровини е работен во соработка со концесионерите  и сек

 • Култура 03.12.2013 16:58

  „Наоди“ на Венециското биенале

  Проектот со наслов “Наоди” ќе биде годинашниот македонски претставник на 14. биенале на архитектурата во Венеција.

 • Свет 03.12.2013 16:12

  Карамбол од 100 возила во Белгија

  Поради густа магла дури три верижни судари во Белгија – се судриле 100 автомобили и камиони, две лица загинаа, а 54 се повредени. На местото на несреќата вработени во итната помош се обидуваат да ги ослободат повредените патници, но маглата го отежнува спасувањето со хеликоптер.

 • Македонија 03.12.2013 16:01

  57 илјади евра не поминаа граница

  Царинските службеници на граничен премин Богородица  спречија обид за нелегално внесување на 57.200 евра.
 • Култура 03.12.2013 14:04

  Филмска вечер со Македонската филхармонија

  На 5 декември 2013 година, љубителите на филмската уметност ќе имаат ретка можност да проследат музичко-филмски спектакл.

 • Македонија 03.12.2013 12:30

  Австрија за Македонија во ЕУ

  Дојдено е време Македонија да ги почне преговорите со Унијата. Ова е заедничкиот став на Претседателите на Македонија и на Австрија по денешната средба во Виена. Исполнети се потребните критериуми.

Pages