Вести

 • Македонија 02.12.2013 11:43

  170 нови професионални војници во АРМ

  Министерството за одбрана ќе вработи 170 професионални војници на определено време од 3 години .Јавниот оглас е веќе објавен ,а од кандидатите ,освен општите услови , се бара : да имаат завршено доброволно служење на воениот рок  ,да не се постари од 25 години  и да имаат завршено средно образова

 • Македонија 02.12.2013 11:20

  Почнува обележувањето во свињарството

  Се подготовува обележувањето на добитокот во свињарските фарми. Првото маркирање е бесплато и го плаќа државата. По веќе регистрирате говеда и овци со ова  ќе се добие  целосен увид за состојбите во сточарството  .

 • Свет 02.12.2013 10:56

  Крвави пресметки во Украина

  Демонстрантите во Киев најавуваат продолжување на протестите се додека не изнудат оставка на претседателот Јанукович кој нема намера да го потпише договорот со ЕУ.

 • Економија 01.12.2013 19:40

  Македонија во престижниот „Форбс“

  „Македонската про бизнис Влада ги спроведе мерките за стимулација на инвестициите, договорите за слободна трговија и правните гаранции за да биде уште попрофитабилна и конкурентна за потенцијалните инвеститори“ - во специјална едиција за економските перформанси на Македонија, напиша влијателниот

 • Македонија 01.12.2013 19:19

  Перо Антиќ, првиот македонец во НБА

  Првиот Македонец што игра во американската НБА лига, Перо Антиќ играше половина од напреварот против домаќинот Визардс од Вашингтон.

  -Ова не е европска кошарка и се уште се привикнувам на новите услови, изјави Антиќ по напреварот во Вашингтон.

 • Македонија 01.12.2013 15:09

  Метео

  Кон крајот да денот Македонија ќе потпадне под влијание на нов влажен бран кој ќе ни донесе нови врнежи, претежно од дожд, а ќе биде и потопло.

  Врнежите повеќе ќе ги има во јужните и северо-западните делови од земјава.

 • Македонија 30.11.2013 15:20

  Убиството на Џељал Алјети - мафиајашка пресметка или одмазда

   18 кривични пријави за сторени 11 кривични дела.  Од убиство во небрежност, тепачки,  караници, насилства, недозволено држење на оружје , предизвикување на опасност, напад врз новинари. Се чини многу причини и мотиви за да се ликвидира човек, кој  беше еден од најпознатите лихвари кај нас.

 • Македонија 30.11.2013 14:37

  Ваучери со еднократна помош

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска на 58 семејства општината кои имаат принова им врачи ваучери за еднократна парична помош. Вкупниот број на ваучери кои општината ги додели од почетокот на примената на оваа мерка изнесува 217.
   
 • Свет 30.11.2013 14:32

  Хеликоптер се урна во Глазгов

  Најмалку три лица загинаа во синоќешната несреќа кога полициски хеликоптер се урна врз покривот на популарно кафуле во Глазгов, во кое во моментот имало околу 120 лица.
 • Македонија 30.11.2013 14:16

Pages