Вести

 • Економија 19.02.2014 15:44

  ЕВН-Снабдување влегува на пазарот со електрична енергија

  ЕВН Снабдување е нов субјект кој влегува на пазарот со електрична енергија со следниот чекор на либерализација.

 • Економија 19.02.2014 15:16

  Поефтинува фиксното „АЛО“

  Од први март поефтинуваат повиците од фиксен кон мобилен телефон , од 10 на седум денари, соопшти Агенцијата за електронски комуникации (АЕК).
   
  Само еден денар за минута ќе чини фиксното „ало“ во меѓуградскиот сообракај.
 • Култура 19.02.2014 15:15

  Делата на две пријателски држави на една изложба

  Синоќа беше отворена втората меѓународна балканска изложба „Мост“.Изложени се 50 дела на 26 македонски уметници и на 26 ликовни уметници од Турција. Македонија и Турција долго време припаѓале на една културолошка матрица и тоа е важен момент во дефинирањето на подоцнежните развојни фази и етапи.

 • Македонија 19.02.2014 15:14

  Шпионирани полициски радиоврски?!

  Судскиот процес „Шпион“ продолжи и денеска. Отворен за јавноста беше распитот на обвинетиот Ѓорѓи Хаџимишев што се товари за злоупотреба на службената должност.
   
 • Македонија 19.02.2014 15:02

  Волците и Ренџерите ги демонстрираа тактиките

  По повод одбележувањето на јубилејот „20 години сили за специјални операции“ и Денот на полкот за специјални операции (пСО) на Армијата на Република Македонија, денеска во касарната „Илинден“ во Скопје се одржа Отворен ден на полкот.

 • Македонија 19.02.2014 14:52

  МРТ во акција со охридските рибочувари

  Рибокрадците и натаму не ја почитуваат забраната за лов на пастрмката на Охридското Езеро за време на мрестот. Минатата година беа запленети 35 километри мрежи и беа поднесени голем број пријави. Концесионерот спроведува почести акции за фаќање на рибокрадците.
 • Македонија 19.02.2014 14:38

  Двегодишен план за развој на спортот кај учениците

  Изградба на организациски и спортски систем, како и Календар за масовни спортски активности  ќе бидат реализирани во наредниот двегодишен период. Ова  е предвидено со програмата за поголемо вклучување на учениците во училишниот спорт .

 • Македонија 19.02.2014 14:33

  Зголемен бројот на гласачките места

  Граѓанската асоцијација МОСТ ги почна активностите за набљудување на изборниот процес. Притоа асоцијацијата  упати повик до Државната Изборна Комисија за што поскорешно објавување на избирачките места чиј број е зголемен според измените на Изборниот Законик.

 • Свет 19.02.2014 13:51

  Хрватска под вода

  Поплави во северозападниот дел на Хрватска. Нивото на водата постојано се зголемува, а противпожарните служби поставуваат насипи пред влезовите на куќите.

  Во неколку области е прогласена вонредна состојба, и масовно се евакуираат загрозените луѓе.

 • Македонија 19.02.2014 12:23

  Македонија има шанси да ја стигне Хрватска во трансплантацијата на органи

  „Двајцата пациенти на кои им беше извршена трансплантација на бубрези во петокот се во добра состојба“, соопшти националниот координатор за трансплантација, проф. д-р Аспазија Софијанова.  

Pages